İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak06:41 Güneş08:11 Öğle13:02 İkindi15:22 Akşam17:44 Yatsı19:10
Hava - Hava durumuParçalı Bulutlu 8°C Nem %87
Türkçe
28 Cemaziyelevvel 1445 11 Aralık 2023 Pazartesi
28 Cemaziyelevvel 1445
İmsak
06:43
Güneş
08:13
İşrak
08:55
Öğle
13:02
İkindi
15:22
Akşam
17:44
Yatsı
19:10
Giriş Yap

Tokat’ta namazgâh kültürü yeniden canlandı

07.11.2021    |

İslam kültür ve mimarisinin zarif örneklerinden olan namazgâhlar, açık hava mescitleri olarak nitelendiriliyor.

Selçuklu ve Osmanlı geleneği olan namazgâhlar; cami hizmetinin yanı sıra önemli büyüklerin kabri şerifleri ve hazirelerine yakın yerlerde, tarihi mezarlıklarda olmasına istinaden cenazelerde de aynı işlevsel görevi yerine getirmekte. Sefere ya da yola çıkanların namazlarını eda ettikleri bu yapılar aynı zamanda cenaze namazlarında kullanılan güzel bir mescit niteliğini taşıyor.

Fatih Sultan Mehmet Han’ın Kosova Prizren’de ve Çanakkale’de yaptırmış olduğu namazgâhların mimarisine bağlı olarak inşa edilen Tokat’taki Şeyh-i Abdülmecid-i Şirvani Mezarlığı Namazgâh’ı bu geleneği yaşatmak için hazırlanmış bir yapı. Namazgâh’a özel kitabe de yine Hakkaklık geleneği ile yapılarak yerine konuldu.

Tokat’ta 1950’li yıllara kadar Meydan Camii bölgesi, Ali Paşa Camii bölgesi, Şeyh-i Şirvani Mezarlığı bölgesi ve daha birçok bölgede Namazgâhlar yer alırken, deprem ve sel gibi afetler sonrasında yıkılarak kullanılmaz duruma gelmiş, mevcut yerleri kaybolmuştu.

Tokat’ta eski bir gelenek olan Namazgâh kültürü gün yüzüne çıkartılarak, Şeyh-i Şirvani Mezarlığı bölgesinde Namazgâh inşa edildi. Yaklaşık 5 ay gibi bir sürede yapımı tamamlanan Namazgâh, okunan Kur’an-ı Kerim tilavetleri ve dualarla açıldı.

Açık Hava Mescidleri: Namazgâhlar dosyamıza buradan ulaşabilirsiniz.

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close