İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi17:02 Akşam20:26 Yatsı22:08 İmsak03:44 Güneş05:34 İşrak06:16 Öğle13:06
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 22°C Nem %56
Türkçe
12 Zilka'de 1445 20 Mayıs 2024 Pazartesi
12 Zilka'de 1445
Öğle
13:06
İkindi
17:02
Akşam
20:26
Yatsı
22:08
İmsak
03:44
Güneş
05:34
İşrak
06:16
Giriş Yap

Su dostu şehirler

10.11.2021    |

Modern şehirler konsept olarak su dostu değildir. Yeraltı suyunu yenilemeyerek, doğal yaşam alanlarına yatırım yapmayarak ve yerel eko sistemleri desteklemeyerek doğal su sürecini etkilerler.

Çok sayıda insanı küçük bir yerde toplamak, doğanın yerleşik dengelerini bozar.  Kaynaklar azaldıkça ve şehirler büyümeye devam ettikçe, şehir sakinlerine su kullanımı konusunda daha dikkatli olmak gerektiği hatırlatılmalı.

Şehirler için en büyük beş su sorunu ve çözüm önerileri:

Kaldırım ve betonlar

Beton kanyonlar, yağmur suyunun doğal olarak toprağa geri salınmasını engellediği için yeniden yer altı suyuna dönüşmez ve yerel akiferleri yeniden doldurmaz. Su akışı veya yağmur suyu, insan kullanımından kalan her türlü kirli maddeyi kaldırımlar boyunca toplar. Bu, amaçlanan doğal filtreleme işlemine tabi tutulmadan hızlı bir şekilde yağmur suyu havzalarına veya nehirlere, akarsulara veya diğer doğal su yollarına akıtılır.

Bu sorun, kentsel peyzaja daha fazla yeşil alan dahil edilerek kolayca çözülebilir. Toprağın, sonunda akiferlere ulaşan doğal yağışı yeniden emmesine izin vermek, muhtemelen öyle olduğu için, şaşırtıcı derecede basit bir çözüm gibi görünüyor. Ama gerçekten bu kadar basit. Daha az beton ve daha fazla çim, daha doğal ve genel olarak geliştirilmiş su yönetimi anlamına gelir.

Suyumuzu borular içiyor!

Çoğu su arıtma tesisi, şehirlerin kilometrelerce dışındadır. Örneğin New York City ve Boston'da su, evlere ulaşmadan yaklaşık 60 mil önce pompalanır. Ek olarak, bu boru ağlarının çoğu onlarca yıllıktır. Yaşları mesafeyle birleştiğinde, son kullanıcılara ulaşmadan önce temiz su borulardan sızmaktadır. Londra'da kanalizasyon sisteminin her gün 669 mega litre su sızdırdığı tahmin edilmekte.

Bu sorunu çözmenin bariz cevabı boruları onarmak veya değiştirmektir. Uzun boru ağlarının kullanımı ortadan kaldırılırsa ne olur? Su arıtma tesislerinin kentsel dokuya kazandırılması, suyun kullanım noktalarına iletilmesi ve alınması için geniş boru ağlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırmaktadır. Merkezi olmayan su yönetim sistemleri, atık su fırsatlarını azaltarak modern toplumsal ihtiyaçları karşılamak için su altyapısını günceller.

Suyu tüketildiği yerde yeniden kullanabilmeliyiz

Suyun döngüsel bir geri besleme ile yerinde yeniden kullanımı, sürdürülebilir su altyapısı için en iyi uygulama ve su yönetiminin en hızlı, en verimli ve en ekonomik yoludur. Suyun en çok kullanıldığı yerlerde yeniden kullanıma kazandırılması, akiferlerden ve kaynak suyundan alınan miktarı azaltarak, su taleplerini yenilemelerine ve karşılamaya devam etmelerine olanak tanıyacaktır. Bu döngüsel yapı, kullanılmış suyun insan kullanımı için su sağlamaya devam etmesine izin vermek için çok önemlidir.