İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Güneş05:24 İşrak06:07 Öğle13:09 İkindi17:08 Akşam20:42 Yatsı22:32 İmsak03:24
Hava - Hava durumuParçalı Bulutlu 18°C Nem %94
Türkçe
21 Zilka'de 1444 10 Haziran 2023 Cumartesi
Giriş Yap

Su dostu şehirler

10.11.2021    |

Modern şehirler konsept olarak su dostu değildir. Yeraltı suyunu yenilemeyerek, doğal yaşam alanlarına yatırım yapmayarak ve yerel eko sistemleri desteklemeyerek doğal su sürecini etkilerler.

Çok sayıda insanı küçük bir yerde toplamak, doğanın yerleşik dengelerini bozar.  Kaynaklar azaldıkça ve şehirler büyümeye devam ettikçe, şehir sakinlerine su kullanımı konusunda daha dikkatli olmak gerektiği hatırlatılmalı.

Şehirler için en büyük beş su sorunu ve çözüm önerileri:

Kaldırım ve betonlar

Beton kanyonlar, yağmur suyunun doğal olarak toprağa geri salınmasını engellediği için yeniden yer altı suyuna dönüşmez ve yerel akiferleri yeniden doldurmaz. Su akışı veya yağmur suyu, insan kullanımından kalan her türlü kirli maddeyi kaldırımlar boyunca toplar. Bu, amaçlanan doğal filtreleme işlemine tabi tutulmadan hızlı bir şekilde yağmur suyu havzalarına veya nehirlere, akarsulara veya diğer doğal su yollarına akıtılır.

Bu sorun, kentsel peyzaja daha fazla yeşil alan dahil edilerek kolayca çözülebilir. Toprağın, sonunda akiferlere ulaşan doğal yağışı yeniden emmesine izin vermek, muhtemelen öyle olduğu için, şaşırtıcı derecede basit bir çözüm gibi görünüyor. Ama gerçekten bu kadar basit. Daha az beton ve daha fazla çim, daha doğal ve genel olarak geliştirilmiş su yönetimi anlamına gelir.

Suyumuzu borular içiyor!

Çoğu su arıtma tesisi, şehirlerin kilometrelerce dışındadır. Örneğin New York City ve Boston'da su, evlere ulaşmadan yaklaşık 60 mil önce pompalanır. Ek olarak, bu boru ağlarının çoğu onlarca yıllıktır. Yaşları mesafeyle birleştiğinde, son kullanıcılara ulaşmadan önce temiz su borulardan sızmaktadır. Londra'da kanalizasyon sisteminin her gün 669 mega litre su sızdırdığı tahmin edilmekte.

Bu sorunu çözmenin bariz cevabı boruları onarmak veya değiştirmektir. Uzun boru ağlarının kullanımı ortadan kaldırılırsa ne olur? Su arıtma tesislerinin kentsel dokuya kazandırılması, suyun kullanım noktalarına iletilmesi ve alınması için geniş boru ağlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırmaktadır. Merkezi olmayan su yönetim sistemleri, atık su fırsatlarını azaltarak modern toplumsal ihtiyaçları karşılamak için su altyapısını günceller.

Suyu tüketildiği yerde yeniden kullanabilmeliyiz

Suyun döngüsel bir geri besleme ile yerinde yeniden kullanımı, sürdürülebilir su altyapısı için en iyi uygulama ve su yönetiminin en hızlı, en verimli ve en ekonomik yoludur. Suyun en çok kullanıldığı yerlerde yeniden kullanıma kazandırılması, akiferlerden ve kaynak suyundan alınan miktarı azaltarak, su taleplerini yenilemelerine ve karşılamaya devam etmelerine olanak tanıyacaktır. Bu döngüsel yapı, kullanılmış suyun insan kullanımı için su sağlamaya devam etmesine izin vermek için çok önemlidir.

Şehirlerde suyun doğal olarak kullanıldığı/toplandığı yerde depolanarak yeniden kullanılabilmesi, mümkün olduğunca çabuk tahliye edilip saha dışına çıkarılmasına öncelik verildiğinden çok kolay olmamakta.

Yakın bir zamanda tekrar kullanılacağı yerden suyu uzaklaştırmak, sürdürülebilirlik ilkelerine aykırı olduğundan, suyun kaldırımdan çabucak akıp gitmesini önlemek önemli bir etki oluşturabilir. Aynı zamanda, su yollarındaki kentsel akıştan kaynaklanan ve kaldırımlardan açık bir şekilde akan suyun kirlenme oranının da arttığını unutmamalıyız.

Su gündemin en üst sırasına konulmalı

Onlarca yıldır su, diğer gündemler sebebiyle pek akla gelmiyor. Su ile ilgili sorunların yaşlanan altyapılar, tükenen akiferler ve suyun israfı gibi sorunlara atfedilmesi de ayrı bir temayül olarak karşımıza çıkıyor. Modern şehirlerin çoğunda temiz suya erişim son kullanıcılar için neredeyse hiç bir zahmet duyulmadan hala mümkün. Bununla birlikte suya ihtiyacı olan doğal çevrede sular tükenmekte. Kırsal alanlardaki mevcut kuraklık koşulları bunun en çarpıcı örneği. 

Su yönetimini karar vericilerin gündemine almakla birlikte şehir planlamasındaki büyük ve küçük değişiklikler, eğer teşvik edilirlerse, büyük bir fark sağlayabilir. Araştırmalar, gerçekler ve konuyla ilgili konuşmalar bir farkındalık oluşturabilir.