İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak03:41 Güneş05:32 Öğle13:06 İkindi17:03 Akşam20:28 Yatsı22:10
Hava - Hava durumuAçık 16°C Nem %88
Türkçe
21 Şevval 1443 22 Mayıs 2022 Pazar
Giriş Yap

Bor ile yeni buluşlar sürüyor

19.11.2021    |

Bor ve bileşenleri gıda takviyesi olabilir mi? Bor obezite ve kanser tedavisinde kullanılabilir mi?

Borun, doğada bileşikler halinde düşük miktarda bulunan, metal ve ametal arası özellik gösteren çok değerli bir element olduğuna dikkat çekildi. İnsanların günlük tükettikleri gıdalar ile günde ortalama 1.2 mg bor aldıkları belirtilerek şu bilgiler aktarıldı:

“Bor bileşiklerinin gerek günlük diyet ve gerekse gıda takviyesi olarak düşük dozlarda alınmasının insan sağlığına olumlu katkıları sağladığı biliniyor. Toksik limitlerin altında bor alımının, insanların kemik oluşumu ve gelişiminde, savunma sistemini teşvik edilmesi, kalsiyum metabolizmasında, bazı kanser türlerinin oluşum riskinin azaltılmasında, yaraların iyileştirilmesinde, kandaki antioksidan enzim aktivitelerinin artırılması ve ağır metal zehirlenmelerinin önlenmesinde, hormon işlevselliğinin, beyin ve merkezi sinir sistemi fonksiyonlarının düzenlenmesinde olumlu etkileri olduğu yapılan çalışmalarda ispatlandı. Ancak bugüne kadar yapılan çalışmalar, farklı bor bileşiklerinin memeli sistemi üzerindeki etkilerini açıklamak için yetersiz kaldı.”

Türkiye’de bor bileşikleri kullanılarak, obezite tedavisinde bir ilke imza atıldı ve çalışmalar kanser araştırmalarına kadar taşındı.

Dünyada 2.1 milyar insan aşırı kilolu veya obez, her yıl 2.8 milyon kişinin ölüm nedeni obezite ile ilişkili olduğuna dikkat çekilirken bu nedenle yeni, güvenli ve etkili bir anti-obezite ilacının geliştirilmesinin önemi vurgulandı.­

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close