İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak03:41 Güneş05:32 Öğle13:06 İkindi17:03 Akşam20:28 Yatsı22:10
Hava - Hava durumuAçık 16°C Nem %88
Türkçe
21 Şevval 1443 22 Mayıs 2022 Pazar
Giriş Yap

Bursa‘da Mehmed Zahid Kotku Sempozyumu gerçekleştirildi

21.11.2021    |

Âlim, muhaddis, ârif, gönül dostu Mehmed Zahid Kotku’yu anlatmak üzere, kendisinin doğup büyüdüğü Bursa’da sempozyum tertip edildi.

20 Kasım 2021 Cumartesi günü açılış paneli ve ilk üç oturumun gerçekleştirildiği sempozyum, 21 Kasım pazar günü dört ve beşinci oturumların ardından değerlendirmelerle tamamlandı.

Bursa İlim Kültür Ahlâk ve Çevre Derneği’nin düzenlediği sempozyum, Bursa Kongre ve Kültür Merkezi  Orhangazi Salonu’nda gerçekleştirildi.

Cumartesi günü Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program açlış konuşmalarının ardından açılış paneli ile devam etti.

Açılış konuşmalarında; Bursa şehrinin Mehmed Zahid Kotku için çok önemli olduğu ve kök salıp geliştiği bir bilgi ağacının ilk köklerini saldığı yer olduğu belirtilirken; sempozyumla bu büyük âlimin geniş kitlelerce daha yakından tanınmansının ve anlanılmasının hedeflendiği vurgulandı.

Açılış panelinde konuşan Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan, Prof. Dr. Mustafa Uzun, Prof. Dr. Yunus Vehbi Yavuz, Mehmed Zahid Efendi ile ilgili tanışmalarına ve hatıralarına yer verdi. Ahmet Turan Arslan, Mehmed Zahid Efendi'nin insanları her zaman ilme teşvik ettiğini, aktif eğitim metoduyla karşısındakini önce düşünmeye, araştırmaya ve daha sonra da deneyimleyerek öğrenmesini sağladığını anlatırken; Yunus Vehbi Yavuz, Zahid Efendi'nin mütevazı anlamı sebebiyle Kotku soyadını seçtiğini, kendisinin adeta 'yürüyen İslam' gibi olduğunu vurguladı.

Sempozyumun birinci oturumunda "Mehmed Zahid Efendi’nin, askerlik döneminde tuttuğu günlüklerde yansıttığı dönemin olaylarına yaklaşımı" üzerinde duruldu. Bu bölümde konuşan Doç. Dr. Necdet Yılmaz, Mehmed Zahid Efendi'nin yaklaşık yedi buçuk yıl süren askerlik döneminin büyük bir kısmını yansıtan günlüklerinin bu sempozyumda ilk kez paylaşıldığını vurgulayıp bu günlükler sayesinde o döneme ait çok önemli bilgilere ulaşılabildiğini anlattı. Zira Zahid Kotku bu günlüklerde hem o dönem yaşananları hem de kendi hayatına dair birçok notu gün gün hatta saat saat kaleme alarak ortaya koyuyor.

Günlüklerde yer alan ayrıntılar ve mühim hadiseler üzerinde detaylı sunumlar yapan Doç. Dr. Mustafa Göleç ve Mümin Yıldıztaş, bu günlüklerden özellikle Birinci Cihan Harbi ve İstanbul'un işgaline denk gelen yıllara ait  önemli bilgilere ulaşılabildiğini anlattılar.

Bu bölümde  tebliğini sunan Prof. Dr. Bilal Kemikli ise Zahid Kotku'nun sonraki yıllarda yerine getirdiği imamlık görevine ilişkin tarihler ve mekanlar hakkında bilgiler paylaştı.

Sempozyumun oturum başkanı Prof. Dr. Mustafa Kara, Mehmed Zahid Efendi'nin gençlik ve askerlik yıllarında zorluklar, sıkıntılar ve bazı rahatsızlıklr geçirmesine rağmen ömrünün ikinci yarısında bu ülkenin ruhuna güzellikler katacak güzel işler yaptığını vurguladı.

Sempozyumun ikinci oturumunda "M.Zahid Efendi’nin kitaplarından hareketle Tefsir, Hadis ve Fıkıh gibi İslâmî ilimlere dair yaklaşımları" üzerinde duruldu.

Prof. Mustafa Özel, Zahid Efendi'nin Kur'an yorumu; Prof. Murat Şimşek, Zahid Efendi'nin fıkhi yönünü; Prof. Ramazan Altıntaş, Zahid Efendi'nin akaid ve ehl-i sünnet müdafaası; Doç. Ümit Horozcu, Zahid Efendi'nin eserleri çerçevesinde sufizm;  Dr. Mustafa Celil Altuntaş, Hadis okutma geleneği konularında tebliğlerini sundular.

Sempozyumun üçüncü oturumunda "M. Zahid Efendi’nin aldığı icazetler, ilim anlayışı ve imamlığı" üzerinde duruldu.

Doç. Muhammed Esad Altıntaş, Âlim, ilim ve ilim ahlakı; Doç. İbrahim Baz, Zahid Efendi'nin zihin ve gönül yapısı; Arafat Aydın, Zahid Efendi'nin icazetini aldığı ilimler, eserler; Dr. İsmail Çevik, Zahid Efendi'nin imam hatip olarak din eğitimine katkısı konularında tebliğlerini sundular.

Sempozyumun ilk günü bu oturumlar ve tebliğlerle tamamlanırken; 21 Kasım pazar günü gerçekleştirilen sempozyumun dördüncü oturumunda, "M. Zahid Efendi’ye göre tasavvufî ahlâk, nefs terbiyesi" üzerinde duruldu.

Prof. Ahmet Ökge, "Zahid Kotku'da tasavvufi ahlak kavramı; Prof. Bayram Ali Çetinkaya, irfani ahlak; Prof. Mustafa Çakmaklıoğlu, Mehmed Zahid Efendiye göre güzel ahlak ve nefis terbiyesi; Doç. Ahmet Erhan Şekerci vefa ve erdem; Doç. Yasin Pişgin nefis terbiye metodu konularında tebliğlerini sundular.

Sempozyumun beşinci ve son oturumunda, "M. Zahid Efendi’nin atıfta bulunduğu eserler, eserlerinde kullandığı manzumeler, Özbekçe’ye çevrilen kitapları" üzerinde duruldu.

Bu bölümde, Prof. Ali Öztürk, M. Zahid Efendi’nin ilk eseri Tezkiretü'l Evliyâ; Prof. Tahir Yaren, M. Zahid Efendi’nin atıfta bulunduğu eserlerden İhyâu ulûmi'd-din; Prof. Nadirhan Hasan'ın programa ulaştırdığı, M. Zahid Efendi'nin Özbek Türkçesine çevrilen eserleri; Doç. İbrahim Akyol, M. Zahid Efendi'nin eserlerinde kullandığı manzumelerden örneklerle tebliğlerini sundu.

Sempozyumlarından ardından değerlendirme oturumuna geçildi. İki günlük programla ilgili değerlendirmeler paylaşıldı, katılımcılara ve izleyicilere teşekkür edildi.

Sempozyumda sunulan tüm bildirilerin kitap haline getirilerek yayınlanacağı belirtildi. 

Ayrıca 2022 Eylül ayında Mahmud Es'ad Coşan Sempozyumu yapılmasının kararlaştırıldığı, bir sonraki yılda da Mehmed Zahid Kotku Sempozyumlarına yeni bilgi ve belgeler ışığında devam edileceği belirtildi.

 

Ayrıntılı bilgi kotkusempozyumu.com adresinde yer alıyor.

Sempozyum, akra.media sayfası ile mobil uygulamalarında ve Youtube kanalından canlı yayın ile binlerce kişi tarafından izlendi. Oturumlar Akra Media Youtube sayfasından yeniden izlenebiliyor.

­

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close