İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak03:38 Güneş05:31 Öğle13:06 İkindi17:03 Akşam20:29 Yatsı22:13
Hava - Hava durumuAçık 17°C Nem %72
Türkçe
23 Şevval 1443 24 Mayıs 2022 Salı
Giriş Yap

Fast food tüketimi sağlığımızda nelere sebep oluyor?

24.11.2021    |

Fast food denince akla ilk olarak lezzetli yiyecekler mi yoksa yüksek yağ ve enerji içeren sağlığa zararlı atıştırmalıklar mı geliyor?

Günlük hayatımızın hız kazanması, yaşam tarzımızı ve yeme kültürümüzü de etkiliyor. Farklı milletlere ait çeşitli yemek türü ve kültürü yerine “fast food” adında yeni ve ortak bir yeme kültürü ortaya çıktı. Bu besinlerin yüksek yağ ve yüksek kalori içermesi, vitamin ve minerallerden yoksun olması insan sağlığını ciddi şekilde etkiliyor.  

Fast food ile ilgili yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu tip besinlerde enerjinin %40-%45’i yağlardan gelmekte. Bu yağların çoğunu ise doymuş ve trans yağlar oluşturuyor. Uzmanlar sağlıklı bir beslenmede günlük enerjinin yağdan gelen kısmının %25-%30’u kadar olmasını önermekte. Sağlıksız ve fazla yağ tüketimi ilerleyen dönemlerde kolesterol ve kalp-damar hastalıkları riskini arttırabiliyor.

Fast food, çağımızın hastalığı olan ve gittikçe yaygınlaşan obezitenin de sorumlusu olarak görülmekte; çünkü bu besinler yüksek oranda basit karbonhidrat ve rafine şeker içeriyor.  Bunlar ise obezite, diyabet, insülin direnci gibi birçok metabolik hastalığı tetiklemekte. Bu besinlerdeki şeker ve asit varlığı diş sağlığını da olumsuz etkiliyor.

Bağışıklık sistemini güçlendiren, hastalıklara karşı direncimizi artıran, beyin sağlığımızdan kemik sağlığımıza kadar katkıları olan vitamin ve mineraller, bu besinlerde oldukça düşük miktarda bulunuyor. Aynı zamanda bu yiyecekler bağırsak dostu olan posa bakımından fakir besinler.

Fast-food yüksek miktarda sodyum (tuz) içerir. Yüksek sodyum alımı ise hipertansiyon ve kalp-damar hastalıklarına davetiye çıkarır.

Fast food genellikle kızartma veya yüksek ısıda ve ateşte ızgara yöntemi ile pişirilmektedir. Kızartma işlemi sırasında uzun süre yüksek ısıda kalan yağın fiziksel ve kimyasal yapısı değişmekte, yüksek ısıya maruz kalan besinlerde de protein yapısı bozularak sağlığımızı olumsuz etkileyen maddeler ortaya çıkmaktadır.  

Ayrıca fast-food yiyeceklerin hijyenik şartlarda hazırlanmaması, doğru muhafaza edilmemesi, usulüne uygun şekilde servis edilmemesi de bağırsak enfeksiyonlarına yakalanma riskini artırmakta.

Yine bu  konu ile ilgili   yapılan çalışmalarda fast food tüketim alışkanlığı ile depresyon arasında yakın bir ilişki saptandı. 

Fast food tüketimi her ne kadar lezzetli ve pratik gibi gözükse de vücudumuza zararlı birçok maddeyi almamıza sebep olarak çeşitli hastalıklara davetiye çıkarıyor.

­
Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Hatm-i Şerif - Mishary Rashid Al Afasy
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Hatm-i Şerif - Mishary Rashid Al Afasy
Hatm-i Şerif - Mishary Rashid Al Afasy Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close