İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:41 Yatsı22:26 İmsak03:43 Güneş05:37 İşrak06:20
Hava - Hava durumuAz Bulutlu 25°C Nem %75
Türkçe
9 Muharrem 1446 15 Temmuz 2024 Pazartesi
9 Muharrem 1446
İşrak
06:20
Öğle
13:15
İkindi
17:13
Akşam
20:41
Yatsı
22:26
İmsak
03:43
Güneş
05:37
Giriş Yap

Kapalı alanlar ve değişken havalar alerjiyi artırıyor

15.12.2021    |

Hava sıcaklıklarındaki ani değişim alerjik reaksiyonları artırabiliyor. Uzmanlar hassas bünyelileri uyararak hava sıcaklığındaki hızlı değişimlerin bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkilere neden olabildiğini vurguluyor. 

Kimi günlerde görülebilen lodos ve sıcaklık değerlerindeki yüksek seyir, alerjik reaksiyon hassasiyeti olanları olumsuz etkileyebiliyor.

Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Şekerel, kapalı alanda geçirilen süreyle, alerjik reaksiyon arasında bağlantı olduğunu belirtirken, “Havaların soğumasıyla birlikte kapalı alanlarda geçirilen sürenin artması ev tozu ve akarlara maruziyeti arttırıyor. Özellikle İstanbul’daki camekan plazalarda kapalı devre havalandırma sistemleri olsa da alerjik tepkimeler ortaya çıkabiliyor. Bu dönemde özellikle kömür ve odun tüketime bağlı hava kirliliğinde de artış olması tıpkı bahar aylarında alerjen kişilerde gördüğümüz gözlerde sulanma, kaşıntı halsizlik gibi sorunlara neden olabiliyor. Ani hava değişimleri, sıcaklıklar değerlerindeki iniş ve çıkışlar da metabolizmayı olumsuz etkiliyor. Bir gün önce güneşte 18-20 derece olan sıcaklık ertesi gün 12 dereceye düştüğünde vücudumuz bu duruma tepkime verebiliyor” dedi.

Yeterli yağışın düşmemesi bile hava kirliliği, toz maruziyeti ve beraberinde alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Kalabalık ortamlarda yeterli ve sağlıklı havalandırma ortamları yok. Çok fazla dezenfektan kullanımı da tetikleyici olabiliyor.

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close