İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:38 Yatsı22:21 İmsak03:49 Güneş05:40 İşrak06:23 Öğle13:15 İkindi17:13
Hava - Hava durumuAçık 32°C Nem %61
Türkçe
13 Muharrem 1446 19 Temmuz 2024 Cuma
13 Muharrem 1446
İkindi
17:13
Akşam
20:38
Yatsı
22:21
İmsak
03:49
Güneş
05:40
İşrak
06:23
Öğle
13:15
Giriş Yap

Çiftçiler kar yağışını bereket olarak görüyor

02.02.2022    |

Son yıllarda kuraklığın arttığı Tunceli'nin Ovacık ilçesinde, kar yağışının beklenenden fazla olması tarım ve hayvancılıkla geçinenleri mutlu etti.

Munzur ve Mercan dağları arasında kurulu 1500 rakımlı Ovacık'ta, tarım ve hayvancılık ile arıcılık faaliyetleri birçok aile için önemli gelir kaynağı arasında yer alıyor.

Her mevsim doğal güzellikleriyle öne çıkan ilçede, son yıllarda yağış azlığı ve hava sıcaklığının yüksek seyretmesi çeşitli alanlarda hayatı etkiledi.

Kuraklık nedeniyle tabiat harikası Munzur Gözeleri ve Munzur Çayı'nın debisinin düştüğü ilçede, yıllardır akan şelaleler, yeraltı kaynak suları ile bazı göller kurudu.

Geçen yıl aşırı sıcaklar yüzünden otlakların da kuruduğu ilçede, göçerler yazın çıktıkları yaylalarda umduğunu bulamayınca köylerine erken dönüş yaptı.

Son 5 yıldır mevsimlerin kurak geçtiği ilçede, aralık ayından bu yana etkili olan kar yöre sakinlerinin yüzünü güldürdü.

Kar kalınlığı 2 metreyi aştı

Zorlu kış şartlarının hayatı ve ulaşımı etkilediği ilçede, yağışların etkisiyle kar kalınlığı 2 metreyi geçti.

Dağların, ovaların ve vadilerin tamamen beyaz örtüyle kaplandığı ilçede, tarım ve hayvancılıkla ilgilenen üreticiler yüksek kar örtüsünü "çile" değil "bereket" olarak değerlendiriyor.

Yağışların etkisiyle kuraklık riskinin azalacağını umut eden üreticiler, geçmiş yıllara göre bu yıl tarımsal ve hayvansal ürünlerin üretiminde iyi bir verim almayı hedefliyor.

"Kar dağlarda kaldıkça sular çoğalıyor"

Bir çiftçi "Köyde sular çekildiği için buğday ve fasulye gibi ürünleri yazın ekemiyoruz. Onun için de karın yağması iyidir. Yazları hayvanlar için ot ve yem bulamıyoruz, yeşillik olmuyor. Şu anda ilçede kar kalınlığı 2 metreyi buluyor. Kar dağlarda kaldıkça sular çoğalıyor. Biz kar yağışından memnunuz." dedi.

Bir başka çiftçi de "Karın yağması iyi oldu, bizim için berekettir. Sularımız olur ve kuraklık çekmeyiz. Hayvanlarımız meralarda rahat otlar bol olunca rahat beslenir. Karın yağması çok güzel ve biz çok seviyoruz. Zaten alışkınız ve doğma büyüme karın içerisinde yaşıyoruz." dedi.

AA

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close