İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi15:22 Akşam17:44 Yatsı19:10 İmsak06:39 Güneş08:10 İşrak08:54 Öğle13:01
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 7°C Nem %87
Türkçe
26 Cemaziyelevvel 1445 9 Aralık 2023 Cumartesi
26 Cemaziyelevvel 1445
Öğle
13:01
İkindi
15:22
Akşam
17:44
Yatsı
19:10
İmsak
06:41
Güneş
08:12
İşrak
08:54
Giriş Yap

Ramazanda egzersiz yapılabilir mi?

Özel Haber
Özel Haber
09.04.2023    |

Egzersiz ve sağlık arasında pozitif bir ilişki vardır ve sağlıklı bir yaşam sürmek için düzenli egzersiz yapmak gerekir. Peki Ramazan ayında hangi egzersizler tercih edilmeli?

Herkes egzersiz yapabilir ancak herkes her egzersizi yapamaz. Egzersiz programı hazırlanırken kişinin yaşı, kilosu, kronik rahatsızlığının olup olmadığı, metabolizması, daha önceki egzersiz alışkanlıkları bilgileri dikkate alınmalı ve günün hangi zaman diliminde, ne kadar süre, günde kaç defa, kaç tekrar yapılacağı belirlenmeli. 

Ramazan ayında, oruç gibi 15-16 saat uzun süreli açlık durumları organizmanın çalışma düzeninin değişmesine neden olmasına rağmen oruç tutmak egzersiz yapmaya engel değil. 

Ramazan ayında veya oruçlu iken haftada üç kez, düşük şiddet ve yoğunlukta, 30-45 dakika uzun süreli düşük tempolu yürüyüş, aerobik gibi egzersizler özellikle egzersize yeni başlayanlar ve kronik rahatsızlığı olan bireyler açısından ideal. 

Düzenli egzersiz programına devam edenler ise egzersiz programının şiddetini, tekrar sayısını ve süresini kısaltıp dinlenme sürelerini artırmalı, direnç egzersizlerinde ağırlık miktarını set sayılarını azaltmalı. 

Özellikle iftardan bir saat önce yapılacak egzersiz vücudumuzu harekete geçirerek metabolizmamızın hızlanmasına, iftar yemeklerinin daha hızlı sindirilmesine katkı sağlayacaktır. 

­

 

 

 

 

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Hadisler Deryası
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Hadisler Deryası
Hadisler Deryası Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close