İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi16:26 Akşam18:57 Yatsı20:17 İmsak06:11 Güneş07:36 İşrak08:19 Öğle13:21
Hava - Hava durumuAçık 17°C Nem %67
Türkçe
16 Şaban 1445 26 Şubat 2024 Pazartesi
16 Şaban 1445
Öğle
13:21
İkindi
16:26
Akşam
18:57
Yatsı
20:17
İmsak
06:13
Güneş
07:38
İşrak
08:19
Giriş Yap

Obezite, salgın boyutuna ulaştı

05.05.2022    |

Avrupa Obezite Kongresi’nde açıklanan ve 53 ülkeyi kapsayan obezite raporunda Türkiye birinci sıraya oturdu. Türkiye nüfusunda fazla kilolu ya da obez yetişkin oranı yüzde 66.8 olarak açıklandı. Kadınların erkeklere oranla daha fazla risk altında olduğu görülen raporda, obezitenin Avrupa’nın yeni salgını olduğuna dikkat çekildi.

53 ÜLKE İNCELENDİ

Rapora göre diğer ülkelerdeki durum da pek iç açıcı değil. Türkiye’yi Malta, İsrail ve İngiltere izliyor. Tablonun sonunda ise Tacikistan (45.3), Özbekistan (48.2) ve Kırgızistan (48.3) yer alıyor. Belgeye göre Avrupa bölgesinde fazla kilolu ve obez olan yetişkinlerin ortalama oranı yüzde 58.7.

Bu oran kadınlarda yüzde 54.3’te kalırken erkeklerde yüzde 62.9 seviyesinde. Rapor her üç çocuktan birinin de fazla kilo ve obezite sorunu yaşadığına işaret ediyor. Erkek çocuklarda aşırı kilo sorunu kızlara göre daha yaygın. 

13 TÜR KANSERİ TETİKLİYOR

OBEZİTE, kendi başına bir sorun olmanın ötesinde başka hastalıkları tetikleme kapasitesi de var. Bunlar arasında 13 çeşit kanser, iki tür diyabet ve kalp hastalıkları yer alıyor. Aşırı kilonun Avrupa bölgesinde her yıl doğrudan ya da dolaylı en az 200 bin yeni kanser vakasına neden olduğu hesaplanıyor. Obezite, Avrupa’da önde gelen ölüm nedenleri arasında yer alıyor. DSÖ, obezitenin Avrupa’da yılda 1 milyon 200 bin ölüme neden olduğuna dikkat çekiyor. Bu oran toplam ölümlerin yüzde 13’üne denk düşüyor.

­

 

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close