İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak06:13 Güneş07:37 Öğle13:22 İkindi16:25 Akşam18:56 Yatsı20:16
Hava - Hava durumuAçık 11°C Nem %87
Türkçe
15 Şaban 1445 25 Şubat 2024 Pazar
15 Şaban 1445
İmsak
06:15
Güneş
07:39
İşrak
08:21
Öğle
13:22
İkindi
16:25
Akşam
18:56
Yatsı
20:16
Giriş Yap

Kilo artışı bilişsel sağlığı da etkiliyor

14.05.2022    |

Obezite, günümüzde psikolojik ve fizyolojik sorunlar ile ekonomik yükü giderek artan kronik bir hastalık. Obeziteye doğru giden yolda altta yatan en büyük iki faktör ise beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz bir yaşam tarzı. 

Güncel veriler obezitenin dünya çapında 1975 yılından beri üç katına çıktığını belirtiyor. Ülkemizde ise her 100 kişiden 21’i obeziteyle karşı karşıya. Obezitenin beklenen yaşam sürenizi 6-7 yıl kısaltabileceğine dair çalışmalar var.

Tek sorun yüksek yağ değil

Obezite, koroner kalp hastalığı, yüksek tansiyon, diyabet, gut, karaciğer yağlanması gibi birçok hastalığın altında yatan nedenlerden biri. Ancak bu hastalıkları yalnızca vücuttaki yüksek yağ miktarıyla ilişkilendirmek doğru değil. Yağların vücudumuzda çok önemli görevleri olduğunu unutmayın. Vücudumuzda enerji kaynağı olmalarının yanı sıra bağışıklık tepkisi, insülin duyarlılığının düzenlenmesi ve vücut ısısının korunması bunlardan bazıları.

Dyt. Dilara Koçak, Milliyet'te yer alan yazıda şunları dile getiriyor: Geçtiğimiz aylarda yayımlanan bir araştırmada, obezitenin olumsuz sağlık etkilerinin sadece aşırı yağ kaynaklı değil, yağların vücuttaki değişikliklere cevap verme yeteneğindeki düşüşten kaynaklandığı belirtiliyor. Obez bireylerde yağ dokusu artışı kaynaklı enerji metabolizması görülebiliyor. 

Obeziteden kurtulmak ve kısa sürede kilo vermek için yaşam tarzına uymayan, düşük kalorili beslenme programlarına başvurmak yerine sizin için en uygun, yani sürdürülebilir bir beslenme programı uygulamak atılacak ilk adım.

Beyne giden kan akışı azalıyor

Fazla kilolu veya obez olmanın beyninizdeki kan akışını önemli derecede azalttığını biliyor musunuz? Yaşlanmayla birlikte bilişsel sağlık üzerinde bazı değişiklikler olabileceğini biliyoruz.

Yayımlanan bir çalışmada, 50 yaş üzeri yaklaşık 500 kişinin MRI (Manyetik Rezonans Görüntüleme) sonuçları değerlendirildiğinde obezitenin beyinde kan akışı üzerindeki olumsuz etkisinin yaştan daha fazla olduğu gösterilmiş. 

Artan vücut kitle indeksi ve bel-kalça oranı beyne daha az kan gidişiyle ilişkilendirilirken, bel çevresinde 1 cm’lik artışın 1 yıllık yaşlanmaya eş değer olması en önemli sonuçlardan. Artan fiziksel aktivitenin beyin kan akışındaki bu azalmayı olumlu yönde değiştirebileceği, hatta engelleyebileceği belirtiliyor.

Çalışma, fiziksel olarak gün boyunca en az 1.5-2 saat aktif olmayı ve orta düzeyde çaba gerektiren faaliyetlerde bulunmayı öneriyor. Bunlar tempolu yürüyüş, bisiklete binme gibi aktiviteleri örnek verilebilir. Bel çevresinin erkeklerde 94 cm, kadınlarda ise 80 cm’i geçtiğinde tehlike başlıyor.­­

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Hatm-i Şerif - Salah Bukhatir
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Hatm-i Şerif - Salah Bukhatir
Hatm-i Şerif - Salah Bukhatir Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close