İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi15:57 Akşam18:21 Yatsı19:45 İmsak06:45 Güneş08:14 İşrak08:54 Öğle13:22
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 6°C Nem %65
Türkçe
7 Recep 1444 29 Ocak 2023 Pazar
Giriş Yap

Ultraviyole ışınlar hakkında 10 madde

Özel Haber
Özel Haber
23.06.2022    |

Mor ötesi anlamında ultraviyole, kısaca UV olarak ifade edilir. Çıplak gözle görülemeyen, farklı dalga boylarındaki güneş ışınlarından oluşur.

Ultraviyole ışınlar ile ilgili bilgileri 10 maddede derledik:

1. UVA ve UVB ışınları ozon tabakasını delerek cildimize her gün temas eder. Uzun dalga boylu olana UVA ve kısa dalga boylu olana UVB denir. Ozon tabakası UVC ışınlarının büyük kısmını engelleyebilir.

2. UVA ışınları cildin daha derin tabakalarına nüfuz edebilirken UVB cildin daha yüzeysel tabakalarını etkiler.

3. UVB ışınları dengeli ve düzenli maruziyette vücudun hormon sisteminde işlevini yerine getirmek üzere D vitamini sentezinden sorumludur.

4. Tavsiye edilen doz aşıldığında UVB cildin dış katmanlarını etkileyen ve yanıklara sebep olan asıl etkendir.

5. UVB en yoğun olduğu zaman öğlen güneşin en parlak olduğu zamandır. Yıl boyunca yayılan UVB ışınlarının %72’si yaz mevsiminde, geri kalan %28’i diğer mevsimlerde yayılır.

6. UVA ışınlarına uzun süre maruz kalmak insan vücudunda pek çok hastalığın temelinde yatan serbest radikal üretimine ve bağışıklık baskılayıcı etkilere yol açar.

7. UVA cildin derin katmanlarına iner ve vücutta birikim yapabilir.

8. UVA yoğunluğu gün içinde ve yıl boyunca daha az değişiklik gösterir. Yaz ayları boyunca yıllık UVA dozunun yarısı yayılmaktadır.

9. UVA ve UVB ışınlarının her ikisi de genetik zarara, kırışıklıklara, enfeksiyonlara karşı bağışıklık azalmasına, göz rahatsızlıklarına, cilt yaşlanmasına ve kansere neden olabilir.

10. Cildin güneşe bağlı olarak gördüğü zararın yarısından çoğunun, çocuklukta ve ergenlik döneminde aralıklı olarak veya güneş yanığı oluşturacak kadar yoğun güneşte kalmaya bağlı geliştiği tahmin edilmektedir.

­

 

 

 

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Söz Ola
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Söz Ola
Söz Ola Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close