İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:11 Yatsı21:41 İmsak04:30 Güneş06:08 İşrak06:46 Öğle13:14 İkindi17:02
Hava - Hava durumuAçık 24°C Nem %78
Türkçe
17 Muharrem 1444 15 Ağustos 2022 Pazartesi
Giriş Yap

Çorum'un emektar ustaları mesleğini bırakmıyor

26.06.2022    |

Çorum'un Bayat ilçesinde 92 yaşındaki terzi, 85 yaşındaki torna ustası ve 71 yaşındaki kalay ustası, teknolojik aletlerden uzak mütevazı atölyelerinde zanaatlarını severek sürdürüyor.

Çorum'un Bayat ilçesinin emektar terzi, kalaycı ve tornacısı, çocuk ve genç yaşta öğrendikleri ve ömürlerini adadıkları mesleklerini ilk günkü özveriyle sürdürüyor.

Terzilik yapan 92 yaşındaki Yaşar Efe, 18 yaşında başladığı mesleğini 74 yıldır sürdürüyor. Bastonuna dayanarak geldiği iş yerini her sabah dua ile açan Efe, mütevazı atölyesinde 50 yıl önce aldığı pedallı dikiş makinesiyle terzilik yapıyor.

85 yaşındaki torna ustası Hakkı Okumuş da çocuk yaşta başladığı mesleğini mütevazı atölyesinde titizlikle sürdürüyor. Okumuş, 70 yılı aşkın sürede torna alanında ihtiyaç duyduğu makineleri de yaparak çalışmaya devam ettiğini belirtti.

71 yaşındaki Osman Altunlu ise babasından öğrendiği kalaycılık mesleğiyle 60 yıldır bakır kapları yeniliyor. Eskiyen dükkanının yıkılmasının ardından kalaycılığı evinin bahçesine taşıyan Altunlu, son temsilcilerinden olduğu mesleğini sürdürmeye gayret ediyor.

AA

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close