İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:10 İkindi17:10 Akşam20:45 Yatsı22:36 İmsak03:23 Güneş05:23 İşrak06:07
Hava - Hava durumuAçık 27°C Nem %44
Türkçe
10 Zilhicce 1445 16 Haziran 2024 Pazar
10 Zilhicce 1445
İşrak
06:07
Öğle
13:10
İkindi
17:10
Akşam
20:45
Yatsı
22:36
İmsak
03:23
Güneş
05:23
Giriş Yap

Tarımda bilinçli ilaçlama yapılmalı

22.07.2022    |

Tarımda tırtıl istilası bilinçli ilaçlamanın önemini gündeme taşıdı.

Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Özkan, sorunun sadece tırtılda olmadığını tarım ilaçlaması yapılırken, zararlı hayvanın yanında bitki için faydalı hayvanların da öldüğüne dikkat çekti.

 

Bilinçsiz ilaçlama dengeyi bozuyor

Özkan, “Tarım ilaçlarını da kullanımı azaltılmalı” uyarısında bulunurken, çiftçilerin ve herkesin bilinçli olması gerektiğini ifade etti. Prof. Dr. Cem Özkan, şöyle konuştu. “800 yüz bin bitki çeşidi, bir buçuk milyon hayvan çeşidi var. Tırtıl sadece ayçiçeğinde zararlı değil 150 bitkide zararlı. 800 yüz bin böcek var bu böceklerin zararlı olanı 500 bin. Ekolojik bir denge var bu zararların faydalıları var, müdahale etmediğimiz zaman bunlar denge halinde gidiyor. Biz çok tarım ilacı kullanıyoruz çok tarım ilacı kullanınca sadece arılar balıklar ölmüyor bu faydalılar da ölüyor.”

 

İklim değişikliği prpblemi tetikliyor

Küresel iklim değişikliğinin bu problemleri tetiklediğini belirten Özkan, “1 santigrat derece sıcaklık bunların sayılarını yüz kat arıtabilir, 2 hafta içerisinde bir problem geldi. İlaçla bastırılabilir tamam ama arılara, faydalı böceklere ne kadar zarar verir hesabı kitabı yapılmıyor. Biz uçakla ilaçlamanın buğdayda, sünede zararını gördük. Bunu kaldırdık şimdi drone ile ilaçlama aynı hatayı yapıyoruz çok fazla ilaç kullanıyoruz o faydalıları öldürdüğümüzde o zararlılar daha fazla çıkacak. Daha fazla ilaç kullanacağız, daha fazla çevreyi kirleteceğiz” şeklinde konuştu.

 

­
Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close