İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi16:11 Akşam18:49 Yatsı20:08 İmsak05:33 Güneş06:58 İşrak07:35 Öğle12:58
Hava - Hava durumuParçalı Bulutlu 20°C Nem %52
Türkçe
8 Rebi'ül-evvel 1444 4 Ekim 2022 Salı
Giriş Yap

Çocukların meslek algısı değişti

19.09.2022    |

Sosyal medyanın etkisi altında olan çocuklar ve gençler kolay yoldan ve hemen kazanç sağlama, şöhret olma hayallerine kapılıyor.

Ortaokul ve lise düzeyinde öğrenim gören öğrenciler, ileride ne iş yapmak istedikleri sorulduğunda çoğunlukla TikToker ya da YouTuber diyor. 

Öğretmenler de sosyal medyanın özellikle ergenlik dönemindeki öğrencileri etkisi altına aldığını ve öğrencilerin kolay yoldan para kazanma, tanınır olma düşüncesiyle video platformlarında fenomen olma hayali kurduğunu söylüyor. 

Bir ortaokul Türkçe öğretmeni, "Öğrenciler ‘Kayıt tuşuna basılıyor ve ardından paralar yağıyor’ zannediyorlar. Bu durum da onları cezbediyor ve eğlenceli geliyor. Özellikle 5’inci sınıflarda bu isteğin daha yoğun olduğunu görüyorum." diyor.

Bir Görsel Sanatlar öğretmeni ise "Öğrencilerin geleceğe dair hayal ve isteklerini şaşkınlıkla takip ediyoruz. Çok hızlı ve kolay bir şekilde para kazanıldığını düşündükleri için YouTuber olma hayalleri kuruyorlar. Özellikle ünlü olmak, tanınmak onları cezbediyor’ cevabını verdi.

Bir video içeriğiyle milyonlarca izlenme beklentisi

Hürriyet'te yer alan haberde, farklı alanlardan uzmanlar sosyal medya ve video platformlarında çok kolay bir şekilde popüler olmanın gençleri bu alana daha fazla vakit ayırmaya yönlendirdiğini anlatıyor.

Prof. Dr. Tolga Kara, "Dijitalleşme ve yeni medya teknolojileriyle birlikte meslekler de dönüşmeye başladı ve yeni yeni meslekler hayatımıza girdi. Sosyal medya fenomenliği ya da ‘influencer’lık da bunlardan. Bugünlerde gençler arasındaki yeni trend TikToker olmak. 2016’da kurulan bu platformun kısa sürede bu denli popüler olmasını sağlayan şey, sanal benliğinizle ya da kültürel kimliğinizle ilgilenmiyor oluşu. Sürekli olarak içerik (video) üretmenizi sağlamak üzerine kurgulanmış bir platform. Buradaki en önemli nokta sıradan insanlara mesleklerinin, dış görünüşlerinin, maddi ve kültürel sermayelerinin bir önemi olmadan sadece bedenleriyle var olabilecekleri ve milyonlarca insana ulaşabilecekleri bir sahne sunuyor olması. Bu iş uzaktan çekici görünüyor olabilir. Ama  o görünüm aldatıcı olabilir." diyor.

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Anabilim Dalından Prof. Dr. Neslihan İnal, sosyal medyanın kolay erişilebilir olmasının ve bu konuda bir filtre ya da denetim olmamasının çocuk ve gençleri etkilediğini söylüyor: “Kolay yoldan para ve şöhret kazanacakları, çok az emekle bir yerlere gelebilecekleri düşüncesi cezbedici. Haliyle çocuk ve gençlerde bu alanlara bir eğilim var.”

Uzmanlar çocukların ve gençlerin sosyal medya kullanımlarının kontrol edilmesini, paylaştığı içeriklerin aileler itarafından da izlenerek bu mecraların daha faydalı yönlerde kullanılmasına teşvik edilmesini öneriyor.

­
Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close