İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Yatsı22:20 İmsak03:33 Güneş05:28 İşrak06:10 Öğle13:07 İkindi17:05 Akşam20:34
Hava - Hava durumuAçık 21°C Nem %50
Türkçe
22 Zilka'de 1445 29 Mayıs 2024 Çarşamba
22 Zilka'de 1445
Akşam
20:34
Yatsı
22:20
İmsak
03:33
Güneş
05:28
İşrak
06:10
Öğle
13:07
İkindi
17:05
Giriş Yap

İstanbul trafiğine çözüm önerileri

06.10.2022    |

Okulların açılmasıyla İstanbul trafiğindeki sıkışıklık daha da arttı. 4 milyon 500 bin aracın olduğu İstanbul’da trafik sıkışıklığının yüzde 85’i otomobillerden kaynaklanıyor. 

Trafikte yüzde 15’lik ilave artış, 15 km saat olan trafik hızının 2 katına çıkması anlamına geliyor. 

Uzmanlar ise günümüzde “katlanılamaz eşik” seviyesi denilen yoğunluğun neredeyse günün her saatinde görülmeye başlandığına dikkat çekerek, toplu ulaşımda tercihli yol uygulaması ile akıllı kavşak sistemlerinin devreye alınmaması durumunda İstanbul’daki trafiğinin birkaç yıl için krize dönüşeceği uyarısını yapıyor.

"Akıllı kavşak uygulanmalı"

Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, “Kavşaklar ciddi anlamda trafik tıkanıklığı oluşturduğu için artık akıllı sistemlere dönüştürülmeli. Geçen yıla oranla ana arterlerde yüzde 30 üzerinde sıkışıklık söz konusu. Sabah ve akşam zirve saatlerde özellikle şehrin kalbinin attığı bölgelerde araç hızı 10 kilometrenin bile altına düşüyor. Özel araca kaçışı önlemek için toplu ulaşım konforlu hale getirilmeli. Hiç olmazsa zirve saatlerde toplu taşıma araçlarına tercihli yol uygulaması mutlaka hayata geçirilmeli. Toplu taşıma için şerit ayrılır ve araç sayısı artırılırsa, varış sürelerimiz değişecek. İstanbul trafiğinin yüzde 85’nin otomobillere ayrılması gibi bir lüks artık mümkün değil. Öneriler hayata geçmediği takdirde birkaç yıl içinde 10 km mesafe 2 saatte gidilir.”dedi.

Toplu taşıma için tercihli yol önerisi

Dr. Halit Özen de, kent genelinde günde ortalama 7 milyon 500 bin kişinin toplu taşıma araçlarını kullandığına dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Lastik tekerlekli toplu ulaşım sisteminin özel araçlarla aynı altyapıyı kullanması doğru bir yaklaşım değil. Zirve saatlerden başlayarak zaman içinde yaygın şekilde toplu taşıma araçları için özel tercihli yol uygulamasını hayata geçmesi gerekiyor. Şu an için İstanbul’daki trafik akış hız ve saat ortalaması kabul edilebilir seviyede değil. Toplu taşımanın konforlu duruma getirilmesi için tercihli yol uygulamalarının devreye alınması gerekiyor. "

Milliyet

­

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Gurbet Sohbetleri
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Gurbet Sohbetleri
Gurbet Sohbetleri Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close