İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak06:41 Güneş08:11 Öğle13:02 İkindi15:22 Akşam17:44 Yatsı19:10
Hava - Hava durumuParçalı Bulutlu 8°C Nem %87
Türkçe
28 Cemaziyelevvel 1445 11 Aralık 2023 Pazartesi
28 Cemaziyelevvel 1445
İmsak
06:43
Güneş
08:13
İşrak
08:55
Öğle
13:02
İkindi
15:22
Akşam
17:44
Yatsı
19:10
Giriş Yap

Singapur’da yediden yetmişe Mevlid heyecanı

Özel Haber
Özel Haber
10.10.2022    |

Singapur camilerinde Mevlid-i Nebi coşkusu devam ediyor.

Peygamber Efendimiz (SAS)’in dünyayı teşrif ettiği gün olan 12 Rebiülevvel hatırasına bazı camilerde 12 gün boyunca, bazılarında bir ay boyunca süren Mevlid etkinlikleri düzenleniyor.

Singapur’un doğu yakasında bir mahallede bulunan İstiğfar Mescidi’nde Rebiülevvel ayı başladığından beri her gün akşam namazının ardından tazkirah adı altında kısa sohbet yapılmakta, her gün başka bir üstad tarafından kasideler söylenmekte ve mevlid okunmaktaydı. Mevlid-i Nebi münasebetiyle süregelen programlar Cumartesi akşamı “Program Khas: Maulid Gempaq” Mubarek Mevlid’in Özel Programı” ile son buldu. 

Mevlid Özel Programı ikindi namazının ardından ilkokul çocukları arasında “Peygamber Kıssası Anlatma Yarışması” ile başladı. Caminin avlusunda kurulan sahnede kimi çocuk salavatlar eşliğinde hikayesini anlattı, kimisi mevlid temalı kukla gösterisi yaptı. Camide görevli üstad ve üstazelerden oluşan jüri heyetinin değerlendirmesinin ardından çocuklara katılım belgesi ve derece ödülleri verildi. Ardından daha küçük çocuklar, kendilerine hediye edilen mevlid temalı boyama setlerini sahnenin önünde bulunan platformda hep birlikte tamamladılar.

Caminin merkez bölümü ve ikinci katı akşam ve yatsı namazları için hazır bulunduruluyordu. Akşam namazının ardından avludaki sahnede ülkenin önde gelen üstadları Mevlid Dibaie ve çeşitli kasideler okudular. Sahnenin önünde yer alan platform, dualara ve ilahilere iştiyakle eşlik eden çocuklara ayrılmıştı.

Aynı çocuklar kaside merasiminin ardından pamuk şeker için uzun kuyruklar oluşturdu. Çocuklara muz, gül şerbetinden dondurma, buzlu ananas suyu, karpuz suyu ve buzlu sütlü çay gibi yöresel atıştırmalıklar dağıtıldı.

Program esnasında hemen her yaş grubundan çocuklar kah boyama setleri kah hediyelik balonlar eşliğinde serbest halde oyunlar oynamaktaydı. Cami avlusunun birkaç saat içinde konferans salonu, yemekhane, sergi salonu, oyun alanı gibi pek çok işlev üstlenmesinde cami gönüllülerinin emek yüklü faaliyetlerinin payı büyüktü.

Beş saat süren etkinliğin en büyük rağbet gören programı Mevlid Dibaie idi. Akşam namazının ardından bini aşkın kişi, avlunun dört bir yanında kah sandalyelerde kah yerde oturarak, Merhaba bahri geldiğinde ise ayağa kalkarak Mevlid ve kasidelerin sözlerine eşlik etmekteydi. Adet olduğu üzere Mevlid’in Merhaba bahrinde getirilen salavatlara ikram edilen gül kokuları karıştı. Birlikte eda edilen yatsı namazının ardından kısa bir sohbet verildi.

Sohbet esnasında hazırlanan yer sofralarında pilav, muz ve sütlü çay bulunuyordu. Saat dokuz sularında topluluğun bir kısmı “ziyafet” adı verilen sofra etrafında birleşirken kimisi kermes ve satış stantlarından kıyafet, eğitici kitap, yöresel kurabiyeler ve hediyelik eşyalar satın almaktaydı. Çocukların yüzlerinde gülümseme eksik olmazken cami gönüllüleri de aynı coşkulu merasim için diğer senenin Mevlid mevsimini iple çektiklerini söyledi. 

Bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Singapur’da nüfusun %15’ini çoğu Malay asıllı Müslümanlar oluşturuyor. Endonezya ve Malezya gibi civar ülkelerde olduğu gibi Singapur’da da bazı cami ve merkezlerde her hicri yılın ilk haftası, bazılarında ise Rebiülevvel ayının ilk 12 gecesi boyunca Arapça Mevlid-i Şerif, na’tı şerif ve kasideler okunuyor. Etkinliklere yediden yetmişe halkın büyük rağbeti söz konusu.

­

 

 

 

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Hatm-i Şerif - Fares Abbad
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Hatm-i Şerif - Fares Abbad
Hatm-i Şerif - Fares Abbad Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close