İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Güneş05:24 İşrak06:08 Öğle13:11 İkindi17:11 Akşam20:46 Yatsı22:37 İmsak03:23
Hava - Hava durumuAçık 24°C Nem %83
Türkçe
15 Zilhicce 1445 21 Haziran 2024 Cuma
15 Zilhicce 1445
Güneş
05:24
İşrak
06:08
Öğle
13:11
İkindi
17:11
Akşam
20:46
Yatsı
22:37
İmsak
03:23
Giriş Yap

Elektrikli skuter kazaları nasıl önlenebilir?

26.10.2022    |

Türkiye’de son 10 ayda en az 9 skuter kullanıcısı kazalarda hayatını kaybetti. Onlarca kişinin de düşme sonucu ciddi sakatlık yaşadığı hastane başvurularında ortaya çıkıyor. Peki ne yapılmalı? Uzmanlara göre denetim artırılmalı, özel yolar açılmalı ve ehliyet şart olmalı.

Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, skuterların ulaşıma ve çevreye önemli katkılar sağladığını ancak kaza durumunda koruyucu tedbir olmaması nedeniyle ölüm oranının yüksek olduğunu belirtti. 

Ilıcalı, “Karma trafikte 50 kilometrenin altında skuter kullanılmasına izin veriliyor ama bu yolların da mutlaka elektronik denetim sistemiyle denetlenmesi gerekiyor. Kısa vadede, ilgili birimlerin bunlara uygun bağımsız yollar oluşturması gerekiyor. Bir de skuter kullanıcılarının herhangi bir sorumluluğu yok. Trafik bilgisi var mı, herhangi bir eğitimi var mı bununla ilgili düzenleme yapılması gerekiyor. Skuterın bir elektrikli motor olmasına rağmen plakası yok. Trafiğin içinde başka araçlarla beraber hareket ediyor. Trafiğe çıkmaları açıkça risk. İki kişi asla binemez. Yaş sınırı belirlenmiş ama yaş sınırına da uyulmuyor.” diye konuştu.

Ters trafik önerisi

Güvenli Sürüş Teknikleri Uzmanı Gürsel Yeğenoğlu ise “Özellikle trafiğin aktığı noktalarda mutlaka skuterlar için ters çizgi uygulaması yapılması gerekiyor. Bir taraf gelirken, bir taraf gidecek. Skuterlar akan trafiği görecek. Güzergahların turuncuyla boyanıp, skuterlara en az 1 metrelik bir bölge ayarlanmalı” dedi.

Milliyet

­
Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close