İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak03:23 Güneş05:23 Öğle13:10 İkindi17:09 Akşam20:44 Yatsı22:35
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 21°C Nem %83
Türkçe
9 Zilhicce 1445 14 Haziran 2024 Cuma
9 Zilhicce 1445
Yatsı
22:35
İmsak
03:23
Güneş
05:23
İşrak
06:07
Öğle
13:10
İkindi
17:09
Akşam
20:44
Giriş Yap

Yanıltıcı indirimlere dikkat

27.10.2022    |

Özellikle kasım ayında çeşitli ifadelerle internet üzerinden düzenlenen kampanyalarda tüketicilerin mağduriyet yaşamamaları için dikkatli olmaları hatırlatıldı.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan, elektronik satış platformlarına yönelik kılavuzda yer alan bilgilere göre, indirimli satışlarda kapsamı belirten “...e varan”, “...den itibaren”, “...e kadar” ibarelerine okunabilir şekilde yer verilecek. 

Bir indirim, mağazadaki veya belirli bir kategorideki ürünler için geçerli olmadıkça “tümü” veya “her şey” gibi ifadeler kullanılmayacak.

Taksitli satış reklamlarında, toplam fiyat, taksit sayısı ve taksit tutarı birlikte gösterilecek veya sesli olarak belirtilecek. 

“3 al 2 öde”, “1 alana 1 bedava” “2. Ürüne yüzde 20 indirim” gibi koşullu satışlar, indirimli satış kapsamında değerlendirilmeyecek, bu satışlarda fiyat avantajının kanıtlanması istenecek.

“Bugün tüm ürünlerde yüzde 20 indirim” gibi ifadeler kullanılırken, her bir ürünün “30 gün içinde uygulanan en düşük fiyatı” veya “bir önceki fiyatı” belirtilecek.

Tüketicinin ani bir karar vermesini sağlamak için, gerçeğe aykırı şekilde bir mal veya hizmetin çok kısıtlı bir süre içinde sunulacağı söylenemeyecek.

Çocuklar, internette gördükleri bir şeyi almak için ebeveynlerini ikna etmeye teşvik edilmeyecek. 

Yaşlılar ve engellilere yönelik reklamlara özen gösterilecek.

Milliyet

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
İnsan Olmak
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
İnsan Olmak
İnsan Olmak Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close