İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:38 Yatsı22:21 İmsak03:49 Güneş05:40 İşrak06:23 Öğle13:15 İkindi17:13
Hava - Hava durumuAçık 33°C Nem %57
Türkçe
13 Muharrem 1446 19 Temmuz 2024 Cuma
13 Muharrem 1446
İkindi
17:13
Akşam
20:38
Yatsı
22:21
İmsak
03:49
Güneş
05:40
İşrak
06:23
Öğle
13:15
Giriş Yap

AVM'ler için yeni yönetmelik

17.09.2015    |

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, alışveriş merkezleriyle ilgili yeni bir düzenleme hazırladı. Düzenleme, indirimli satışlara standart getiriyor. Alışveriş merkezlerinin nitelikleri ise yeniden belirleniyor.

Alışveriş merkezleri, mağazaların en az yüzde 70'inde "seri sonu" ve "indirimli" ürün satılması şartıyla "outlet" ibaresi kullanabilecek. Tüm alışveriş merkezlerinde, altı ay içinde tamamlanmak şartıyla "ibadet yeri", "acil tıbbi müdahale ünitesi" ve "çocuk oyun alanı" bulunacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ocak ayında yürürlüğe giren Perakende Ticaret Yasası'nın uygulama yönetmeliğini hazırladı.

Sektörün görüşüne sunulan yönetmelik taslağı, alışveriş merkezlerinin niteliklerini belirliyor.

Düzenlemeye göre, alışveriş merkezleri en az 5 bin metrekare satış alanı ve en az 10 perakende mağazasına sahip olacak.

Seri sonu, sezon sonu, ihraç fazlası, kusurlu malların indirimli veya fabrika çıkış fiyatıyla satılması "sürekli indirimli satış" olarak tanımlanıyor.

Bir alışveriş merkezinin "outlet" ibaresini kullanabilmesi için mağazaların en az yüzde 70'i, "sürekli indirimli satış" kapsamındaki ürünleri satacak. Aynı şekilde mağazalardaki ürünlerin en az yüzde 70'i de bu nitelikte olacak.

Ürünlerin sürekli indirimli satışa konu olup olmadığı, yılda en az 3 kez kontrol edilecek.

Mescit zorunluluğu ve küçük ensafa ayrıcalık

Alışveriş merkezleri içinde sosyal ve kültürel etkinlik alanı, acil tıbbi müdahale ünitesi, ibadet yeri, çocuk oyun alanı, tuvalet ve dinlenme yerleri oluşturulacak. Bunlar 6 ay içinde tamamlanacak.

Kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri icra edenlere, rayiç bedelin dörtte biri kadar kirayla yer ayrılacak.


NTV

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Sırça Köşk
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Sırça Köşk
Sırça Köşk Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close