İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:16 İkindi17:12 Akşam20:34 Yatsı22:15 İmsak03:56 Güneş05:45 İşrak06:27
Hava - Hava durumuAçık 26°C Nem %72
Türkçe
18 Muharrem 1446 24 Temmuz 2024 Çarşamba
18 Muharrem 1446
İşrak
06:27
Öğle
13:16
İkindi
17:12
Akşam
20:34
Yatsı
22:15
İmsak
03:56
Güneş
05:45
Giriş Yap

Teknolojik cihazlar bizi gözetliyor mu?

11.11.2022    |

TV, bilgisayarlar, temizlik robotları, ev güvenliği ile ilgili cihazlar, nesnelerin interneti ile birlikte hayatımızın bir parçası olmuş durumda. 

Bu cihazlar tarafından yaşamlarımıza dair toplanan veriler üreticilerin maddi çıkarları adına kullanılabilir.

Geçtiğimiz haftalarda bir e-ticaret ve bilişim şirketi, bir robot süpürge üretici ile anlaşma imzaladı. Avustralya Gizlilik savunucusu David Vaile, anlaşmaya dair “Her şey verilerle ilgili” açıklamasını yaptı. Vaile gibi gizlilik savunucuları, elektrikli robot süpürgelerin, haritalama özelliklerini kullanarak e-ticaret sitesi kullanıcıların evlerinin kat planlarına erişmesine izin vereceğinden endişe duyuyor. 

Teknoloji merakınız olmasa bile evde en az bir zeki cihazınız vardır. 

Zeki cihazlarca toplanan veriler, üreticiler tarafından ürünlerinizi nasıl daha etkili bir şekilde satacaklarını bulmak için kullanılabilir. 

Vaile, insanların aşırı tüketime itildiğini kaydederek, “Veri gizliliği açısından bakıldığında, en akıllı ev, aptal bir evdir” uyarısında bulunuyor. 

Günlük hayatımızın bir parçası olan ürünlerin önemlice bir bölümü ile sürekli veri üretiliyor. Cep telefonları ve onlar üzerinde hayatı kolaylaştıran uygulamalar, dolaşılan yerlerden yapılan alışverişe, sağlıktan sosyal medya aktivitelerine kadar her şeyi veriye dönüştürerek kaydediyor ve daha da kötüsü yayınlıyorlar.

Sonuçta tüm veriler big datanın bir parçası oluyor ve türlü şekillerde işlenip kullanılıyor.

Teknolojik cihazlarla paylaştığımız kişisel verilerimiz güvenlik endişelerini de beraberinde taşıyor.

Y. Şafak­­

­
Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close