İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:58 Güneş07:22 Öğle13:20 İkindi16:33 Akşam19:08 Yatsı20:27
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 9°C Nem %87
Türkçe
23 Şaban 1445 4 Mart 2024 Pazartesi
23 Şaban 1445
İmsak
06:00
Güneş
07:24
İşrak
08:05
Öğle
13:20
İkindi
16:33
Akşam
19:08
Yatsı
20:27
Giriş Yap

Gripten korunmak için nasıl beslenilmeli?

02.12.2022    |

Havalar soğudu, soğuk algınlığı ve grip yükselişe geçti. Hava yoluyla bulaşan bu hastalıklardan uzak durmak için koruyucu önlemler almak gerekiyor.

Dr. Halit Yerebakan, " Vücut hastalıkla savaştığı için sindirime ayıracak enerjisi olmaz. Bu nedenle hastayken basit ve sindirimi kolay yiyecekler öncelikli tercih olmalı. Alınabilecek hijyen önlemlerinin yanında bağışıklığınızı da bu hastalıklara karşı hazırlamanız gerekli.

Vücudunuzun hem güçlü kalması hem de daha kolay toparlanabilmesi için sağlıklı besinlerle mutfağınızı doldurmanın tam zamanı. Ancak yine de bir hastalığa yakalanırsanız mutfağınızda mutlaka bulundurmanız gereken bazı yiyecekler var.

Hasta olduğunuz bir zamanı düşünün. Muhtemelen canınız pek bir şey yemek istemiyordur. Sindirimi kolay basit karbonhidratlara biraz da protein ekleyerek tüketmek kısa sürede daha iyi hissetmeye başlamanızı sağlayabilir." diyerek bazı önerilerde bulundu:

* Yulaf ezmesi hastayken tüketilebilecek en iyi yiyeceklerden biri. Badem ezmesi veya süzme peynir ekleyerek vücudunuzun protein ihtiyacına da katkıda bulunabilirsiniz.

* Sindirimi kolay karbonhidratlardan olan patatesi fırınlayarak tüketmeyi deneyin. Hatta iştahınız yeterince yerindeyse peynir veya yoğurtla tüketebilirsiniz.

* Soğuk havalarda özellikle hafif bir kırgınlık hissedildiğinde bile ilk akla gelen; yeşil çaydır. Yatıştırıcı özelliği bir yana, yeşil çay ihtiyacınız olan tüm sıvıları almanıza yardımcı olur. Ateş, mide rahatsızlığı ve boğaz ağrısına çok iyi gelir.

* Sofranızdan ayırmamanız gereken bir diğer gıda da bal. İster çaya ister yulaf ezmesine ekleyin isterseniz de kaşıklayarak tüketin ama kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanlarda yardım istemek için bal çok iyi bir seçenek. 

Öksürüğü bastırmaya, boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olur.

* Hastayken bol bol meyve sebze tüketmeniz gerektiğini biliyorsunuz ama yiyecekleri çiğnemek işkence gibi gelebilir. Bu nedenle smoothie hazırlamak iyi bir fikir olabilir. Belki biraz protein kaynaklarından da ekleyebilirsiniz.

* Enerjinizi biraz artırmak için çiğ kuru yemişler ve yağlı tohumlar bire bir. Kuru yemişler ve tohumlar, optimal bağışıklık fonksiyonu için gerekli iki besin olan E vitamini ve çinko açısından zengin.

* Zencefil soğuk algınlığı ve grip denilince akla ilk gelen besinlerden. Griple ilişkili yaygın bir rahatsızlık olan mide bulantısını hafifletebiliyor. Ayrıca boğaz ağrısı ve öksürüğe karşı da taze zencefil kökü kaynatarak tüketebilirsiniz.

* Portakal, limon ve greyfurt gibi turunçgiller de hastalığın ayak sesleri duyulur duyulmaz kapısını çaldığımız güçlü antioksidan ve C vitamini kaynaklarıdır. Turunçgiller vücuda enerji verir ve hastalığın süresini kısaltır.