İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi16:26 Akşam18:57 Yatsı20:17 İmsak06:11 Güneş07:36 İşrak08:19 Öğle13:21
Hava - Hava durumuAçık 17°C Nem %67
Türkçe
16 Şaban 1445 26 Şubat 2024 Pazartesi
16 Şaban 1445
Öğle
13:21
İkindi
16:26
Akşam
18:57
Yatsı
20:17
İmsak
06:13
Güneş
07:38
İşrak
08:19
Giriş Yap

Yağış azlığı baraj seviyelerini düşürdü

07.12.2022    |

Yağışsız geçen sonbahar İstanbul’daki barajların yanı sıra Anadolu’daki su havzalarını da etkiledi. Son 1.5 ayda yağışlar yüzde 38 düştü. 

Ege’nin tamamı, Marmara’nın batısı, Hatay, Kilis, Gaziantep, Osmaniye, Adıyaman ve Şanlıurfa ile çevresinde yağışlar yüzde 80 azaldı. 

Yağışsız geçen sonbahar ayları, yeraltı sularının bilinçsizce kullanımı gibi nedenler Türkiye’de içme suyu olarak da kullanılan barajların kuruma noktasına getirdi. İstanbul barajlarının yanı sıra Anadolu’daki su havzalarında da sular çekildi. 

Meteroloji verilerine göre, Marmara ve Ege bölgelerinde son 5 yılın en kurak ekim ayı yaşandı. Ekim ayında yağışlar Ege Bölgesi’nin tamamına yakınında, Marmara Bölgesi’nin batısı, Hatay, Kilis, Gaziantep, Osmaniye, Adıyaman ve Şanlıurfa çevrelerinde yüzde 80’inin üzerinde azaldı.

Dursun Yıldız, “Türkiye’de kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarı 1400 metreküp. Son 20 yılda tüketilen toplam su miktarı yüzde 40 artmış durumda. Tarım sektörü içinde kullanılan suyun yüzde 38’inin tahıl üretimine harcanırken, yüzde 13’ü meyvelere, yüzde 5’i yağ bitkileri için tüketiliyor. Acilen yeni planlamaları hayata geçirmemiz gerekiyor” dedi.

Prof. Dr. Doğanay Tolunay, en büyük sorunlardan birinin de akarsu yataklarında yaşanan ciddi kirlilik olduğunu ifade ederken, şunları dedi: 

“Ergene, Büyük Menderes, Sakarya, Kızılırmak gibi su kaynakları belli oranlarda kirlenmiş durumda. Çiftçiler son yıllarda yeraltı suyuna sarıldılar ancak yeraltı su kaynakları da günden güne tükeniyor. 20 metre derinden su çekerken, 200 metreden su çekilen yerler var. Türkiye, su ve kuraklık konusunda acil seferberlik ilan ederek önlemleri hayata geçirmeli. Yeraltı su kaynaklarının hoyrat kullanımının önüne geçilmezse ülke olarak sıkıntı yaşarız. Baraj havzalarını mutlaka korunması gerekir.”

Milliyet

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close