İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Güneş05:40 İşrak06:23 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:38 Yatsı22:21 İmsak03:49
Hava - Hava durumuAçık 27°C Nem %82
Türkçe
13 Muharrem 1446 19 Temmuz 2024 Cuma
13 Muharrem 1446
Güneş
05:40
İşrak
06:23
Öğle
13:15
İkindi
17:13
Akşam
20:38
Yatsı
22:21
İmsak
03:49
Giriş Yap

Tükettiğimiz salep ne kadar gerçek?

28.01.2023    |

Soğuk havalarda keyifle içilen hazır salep gerçekten salep mi?

Ambalajda toz veya likit olarak satışa sunulan salep, tüketicinin aklına da bu soruyu getiriyor?

Gıda mühendisleri, gerçek salebin, orkide bitkisinin yumrusundan elde edilen salep tozunun sütle kaynatılarak tüketilen içecek olduğunu vurguladı. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Ali Manavoğlu, 'Gerçek salep mi?' sorusuna yanıt arayanların marketlerdeki toz salep veya şişedeki, kutudaki likit salebin ambalajında 'İçindekiler' bölümünü okumasını önerdi.

Hazır salepteki salep miktarı sadece binde 4

"Kış aylarında toz salep bol tüketiliyor. Şişelerde sıvı salep tüketimi de yapılıyor. Ambalajlı toz veya şişedeki sıvı salebin içeriğine baktığımızda binde 4 salep görülüyor. Toz salebin yüzde 70'inde şekerin yanı sıra aroma verici, kıvam artırıcı ve katkı maddesi yer alıyor. Binde 1 veya 4 oranında salep kullanılıyor. Tüketici gerçek salep içmek istiyorsa ürünü yüzde 100 salep alması gerekir." 

Manavoğlu, "Gıda ürünlerinin çoğunda limonata, muzlu veya çilekli, çikolatalı gofret, bisküvide ambalajında meyvenin resmini görürsünüz ama içindekilere baktığımızda o meyve binde 6 civarında bulunuyor. Ürünün 'İçindekiler' kısmı çok iyi okunmalı. Tüketici, 'Gerçekten muz, meyve bulunan ürün mü alıyorum, salep gerçek mi' diye sorgulamalı. Bilinçli tercihine göre istiyorsa satın almalı. Bunun için ürünün etiket kısmının okunması gerekiyor" dedi.

Aromalı gıdalara dikkat

Gıdalarda kullanılan aromalar ve katkı maddelerine dikkat çeken Prof. Dr. Fatih Gültekin ise şu bilgileri veriyor: 

"Aromalar yediğimiz içtiğimiz gıdaların tat ve lezzetini daha çok hissetmemizi sağlayan maddelerdir. Bunlar doğal kaynaklardan elde edilebildiği gibi sentetik olarak da üretilebilir. Birçok gıda türüne meyve veya bitki aromalarını artırmak için meyvenin veya bitkilerin kendisine ilave olarak aromalar katılmaktadır. 

Örneğin elmalı gazoz, çilekli pasta... Ayrıca bizzat ürünün de kendisine ilave olarak aroması katılmaktadır. 

Örneğin paketli salep alacaksanız içerisinde genellikle az bir miktar salepe ilave olarak salep aroması katılmaktadır. Gıda içerisindeki meyve veya bitki miktarı çok düşük olmakla beraber aromalar sayesinde baskın bir tat ve koku elde edilmektedir. bu yüzden paket üzerinde yazılı olan elmalı, armutlu, çilekli, ballı, gibi ifadelerden ürün içerisinde bu ilavelerden bol miktarda olduğu zannedilmemelidir."

Ürün etiketleri incelenmeli

Gültekin, "Ürünlerin içerikleri mutlaka incelenmeli ve vurgulanmak istenilen maddelerin miktarlarına dikkat edilmelir. Hatta bazı ürünlere katılan meyve miktarı çok azdır. İçerisinde az da olsa meyve olduğu için meyveli tabiri kullanılmaktadır. Ancak meyvenin tadı ve kokusu katılan meyve ile değil ilave edilen aromayla sağlanmaktadır.

Eğer katılan aroma doğal aramaysa yine sorun yoktur. Ancak sentetik veya Doğala Özdeş aroma ise bunlar daha az tercih edilmeli" dedi.

­

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Dua Vakti
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Dua Vakti
Dua Vakti Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close