İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:38 Yatsı22:21 İmsak03:49 Güneş05:40 İşrak06:23 Öğle13:15 İkindi17:13
Hava - Hava durumuAçık 32°C Nem %60
Türkçe
13 Muharrem 1446 19 Temmuz 2024 Cuma
13 Muharrem 1446
İkindi
17:13
Akşam
20:38
Yatsı
22:21
İmsak
03:49
Güneş
05:40
İşrak
06:23
Öğle
13:15
Giriş Yap

Kritik Analitik Düşünme Nedir?

05.05.2023    |

Kritik ve analitik düşünme, zihinsel işlevlerin kullanıldığı bilişsel bir aktivite.

Dikkat, hafıza, muhakeme, algılama ve sonuç çıkarma gibi bir dizi zihinsel sürecin birlikte etkileştiği bir süreçler bütünü.

Seçme, sınıflandırma, tümevarım, tümdengelim, mecaz, benzetme, ayrıştırma ve soyutlama; kritik ve analitik düşünmenin diğer bileşenleri olarak kabul ediliyor.

Günlük yaşantımızdaki olağan, sıradan, istemsiz, sistemsiz düşünmeden farklı olarak; bilinçli, ilmi, istemli ve hür düşünmedir.

Kritik analitik düşünme, bize verilen bilgilerle; bu bilgilere kendi tahminlerimizi, bilinene dayalı değerlendirmelerimizi, varsayımlarımızı dahil etmemektir. Çünkü varsayımlarımız, kabullerimiz orijinal bilginin bir parçası değildir.

Kritik ve analitik düşünme, sahip olduğumuz bilgiyle mümkün olan en iyi değerlendirmeyi yapmak için çeşitli araçlardan nasıl yararlanabileceğimizi öğreten disiplindir.

İstemsiz düşünme düşük seviyeli, bir nevi otomatik düşünme durumudur. İstemsiz düşünerek bilgi sahibi olmak, öğrenme şeklinde anlamak ve alışkanlık şeklinde uygulamak mümkündür. Düşünme bilinçli ve yüksek seviyeli olarak yapıldığında buna istemli düşünme denir ki kişiye bilgiyi analiz etme, verilerden sentez oluşturma ve değerlendirip sonuç çıkarma kabiliyeti kazandırır.

İstemli düşünerek sorunun ne olduğunu tanımlar, olabilecek bütün muhtemel cevapları düşünmeye başlarız. Her bir cevabı destekleyecek gerekçeleri mantık çerçevesinde düşünmeye çalışır, zayıf gerekçeli olan cevapları eler, en iyi gerekçeyle desteklenen cevabı seçeriz. Bizim tercihimiz birisi tarafından sorgulanırsa tercihimizin gerekçelerini verir ve diğer cevapların neden yanlış olduğunu anlatırız. 

Kritik analitik düşünmenin bazı yönleri: 

Proaktif düşünmek, insiyatif almak

• Problemi anlamak

Problemi çözmek

• Sistemli düşünmek

Kelime hazinesine sahip olmak

• Doğru soru sorabilmek

Her şeyi merak etmek

• Yeni fikirlere açıklık

Hedefe kilitlenmek

• Bilginin sentezini yapmak

Fikir üretmek

• Kaynaksız/ kanıtsız karar vermemek

Tarafsızlık

• Önyargılı olmamak

Bilmediğine karşı tevazu göstermek.

• Akıntıya sürüklenmemek

Gerçekle, gerçek olma ihtimali olanı ayırmak

• Mantıklı ile duygusal kararı ayırmak

Yanlışa cesaretle karşı çıkabilmek

• Farklı düşünceye empati duymak

Düşüncesinden sorumlu olabilmek

• Hemen onaylayıcı olmamak

Bilgi sahibi olmadan yorum yapmamak

• Sorgulamak

Test etmek, deneyimlemek

• Gereğini yapmak

Bilişsel, duyuşsal ve davranışsal etkinliktir.

Kritik ve analitik düşünme psikolojik olduğu kadar sosyal bir anlamı da barındırır. Politika, ekonomi, basın-yayın, kültür, iletişim gibi yaşamı ilgilendiren tüm alanlarda kritik ve analitik düşünme gereklidir.

Hayat tercihlerinin belirlenmesi, arkadaş seçimi, olayları yorumlama, doğru soruları sorup bu soruların doğru cevaplarını bulabilme, olayların neden-sonuç ilişkisini kurma, olayları ve durumları geçmiş-bugün-gelecek ekseninde bütüncül olarak değerlendirebilme, sağlıklı öngörülerde bulunma gibi birçok konu kritik ve analitik düşünme sayesinde gerçekleşir.  ­

 

 

 

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close