İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:16 İkindi17:12 Akşam20:36 Yatsı22:17 İmsak03:53 Güneş05:43 İşrak06:25
Hava - Hava durumuAçık 32°C Nem %47
Türkçe
16 Muharrem 1446 22 Temmuz 2024 Pazartesi
16 Muharrem 1446
İşrak
06:25
Öğle
13:16
İkindi
17:12
Akşam
20:36
Yatsı
22:17
İmsak
03:53
Güneş
05:43
Giriş Yap

Asya ülkelerinde rekor sıcaklar hayatı etkiliyor

05.05.2023    |

Güney ve Güneydoğu Asya'da Nisan ayından itibaren Mayıs ayını da içine alan dönemde yer yer 45 dereceye varan kavurucu sıcaklar görülüyor. Hindistan, Tayland, Myanmar, Bangladeş ve Çin'de Nisan ayında onlarca yıldır görülmeyen yüksek sıcaklıklar görüldü.

Meteoroloji uzmanları Hindistan, Tayland ve Myanmar'da 45 dereceye, Bangladeş, Laos, Vietnam, Nepal ve Çin'de 43 dereceye varan sıcaklıkları takip ediyorlar. Tayland ve Myanmar'da yaşanan aşırı sıcak havanın bir uzantısı Malezya’nın kuzey eyaletlerini de etkisi altına almış durumda. Ülkede yer yer 3 gün üst üste 40 dereceye varan sıcaklıklar için 2. Seviye sıcak hava uyarısı yayınlandı; halka sıcak çarpmasının yüksek ateş, baş dönmesi ve halsizlik gibi erken belirtilerine karşı uyanık olunması çağrısında bulunuyor. 

Serinlemek için farklı çareler aranıyor

Kıtadaki halklar klimalarını ve elektrikli vantilatörlerini çalıştırıyor, Filipinlerde olduğu gibi alışveriş merkezlerine ve ofislere sığınıyor, Malezya’da hindistancevizi suyu gibi yatıştırıcı yöresel yiyecek ve serinletici içeceklere yöneliyor, Bengladeş’te olduğu gibi yağmur duasına çıkıyor. 

Kimi bölgede elektrik şebekelerine aşırı yüklenme dolayısıyla elektrik kesintileri yaşanıyor. Özellikle yaşlılar, kronik hastalığı bulunanlar ve çocuklar sıcak hava dalgasından daha fazla etkileniyor. Bölgede yer alan pek çok ülkede açık havada oynayan, okullarında elektrik kesintisi yaşayan çocuklarda sıcak çarpmasına bağlı bayılmalar, bazı yerlerde sıcak çarpması şüphesiyle ölümler görülüyor.   

Mayıs ayının en sıcak ay olarak bilindiği Singapur’da bir hafta arayla ikinci defa yılın en yüksek sıcaklık 36 derece olarak kaydedildi. Ekvatoral bölgede yer yer %80’i bulan nem dolayısıyla hissedilen sıcaklık da artıyor.  

Sıcaktan korunma önerileri yapılıyor

Açık havada şemsiye, şapka ve güneş gözlüğü kullanılması, bol sıvı tüketilmesi tavsiye ediliyor. İnsanlar bu dönemde açık renkli ve daha ince giysiler giymeye, kafein alımını azaltmaya; çiftçiler anız yakmamaya teşvik ediliyor. Birbirine komşu adalardan oluşan söz konusu ülkelerde açık havada anız yakımı Endonezya’dan Singapur ve Malezya semalarına yükselen pus bulutlarıyla görülebiliyor.

2016 yılının ardından bu sene yeniden gelmesi beklenen sıcak hava dalgası El Nino, ekvatoral Pasifik Okyanusu'ndaki deniz sıcaklıklarının yükselmesine neden olarak Malezya’nın güneyine, Brunei ve Singapur'a sıcak ve kuru hava getiriyor.

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close