İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle12:58 İkindi15:22 Akşam17:44 Yatsı19:10 İmsak06:33 Güneş08:03 İşrak08:46
Hava - Hava durumuAçık 17°C Nem %77
Türkçe
19 Cemaziyelevvel 1445 2 Aralık 2023 Cumartesi
19 Cemaziyelevvel 1445
İşrak
08:46
Öğle
12:58
İkindi
15:22
Akşam
17:44
Yatsı
19:10
İmsak
06:35
Güneş
08:05
Giriş Yap

Oyuncaklı çocuk menülerine dikkat!

26.05.2023    |

Uzmanlar, fast food zincirlerinin çocukları yemek mağazalarına sokabilmek için yürüttüğü “oyuncaklı çocuk menüsü” tuzağına ilişkin anne ve babaları uyardı. 

Prof. Dr. Ali Kağan Gökakın, “Bedava oyuncak cazibesine ‘hayır’ demezlerse, çocuklarının gelecekteki kalp krizi riskine, ölümcül hastalıklara kapılmalarına davetiye çıkarmış olacaklar” dedi.

18 yaş üstü yetişkin nüfusta obezite oranı yüzde 32 ile Avrupa’da ilk sırada yer alan Türkiye’de obez çocuk nüfusu sayısı da her geçen yıl yüzde 8 oranında artıyor. 

Türkiye’de çocuklarda obezite salgınının daha da artması fast food türü beslenmeden kaynaklanıyor. Çocukları ödüllendirmek için önlerine konulan her hamburger, pizza, hotdog türü fast food yiyecek sağlıklarına ceza olarak dönüyor. Çünkü uzmanlara göre obezite çocukların yetişkinlik çağları için kalp krizi riski ve kanser gibi ölümcül hastalıkları beraberinde getiriyor.

Çocuğa ‘hayır’ deyin

Genel Cerrahi Uzmanı Gökakın aileleri, promosyon oyuncak büyüsüne kapılan çocuklarına “hayır” demeleri konusunda uyararak, “Çocuklar bu tuzaklara aldanabilir. Ancak anne ve babaların çocuklarının beslenmeleri konusunda aldıkları karar, onların ömür boyu ya sağlıklı yaşamalarına ya da sağlıksız bireyler olmalarına neden olacak” dedi. 

Gökakın, pek çok ebeveynin çocuklarını “aferin hediyesi” olarak fast food mekanlarına götürdüğüne dikkati çekerek, “Sağlıklarına ne kadar büyük zarar verdikleri konusunda bilgileri olsa sanırım böyle davranmazlar” diye konuştu.

Milliyet

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close