İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi17:12 Akşam20:36 Yatsı22:17 İmsak03:53 Güneş05:43 İşrak06:25 Öğle13:16
Hava - Hava durumuAçık 34°C Nem %38
Türkçe
16 Muharrem 1446 22 Temmuz 2024 Pazartesi
16 Muharrem 1446
Öğle
13:16
İkindi
17:12
Akşam
20:36
Yatsı
22:17
İmsak
03:53
Güneş
05:43
İşrak
06:25
Giriş Yap

Sıcak havalarda su ve enerji tasarrufuna dikkat

20.07.2023    |

Yaz aylarında su ve elektrik kullanımı artarken, tasarruf yöntemlerini de beraberinde getiriyor. 

Evdeki su israfının önüne geçmek için pek çok önlem bulunuyor. Yanı sıra elektrik tüketimin daha aza indirgemek için de ampul seçiminden kullanılmayan cihazları fişten çıkarmak gibi birçok yöntem var.

Su tasarrufu için öneriler:

* Damlatan musluklar tamir ettirilmeli.

* Rezervuarlar daha küçük hacimlilerle değiştirilmeli.

* Duş esnasında su açık bırakılmamalı. Hatta kombinin suyu ısıtmasını beklerken akan su bir kapta biriktirilerek daha sonra kullanılabilir.

* Musluk başlıklarına tasarruf aparatı taktırılmalı.

* Kişisel temizlik esnasında musluk açık bırakılmamalı.

* Çamaşır ve bulaşık makineleri tam doldurup çalıştırılmalı. Aynı zamanda bulaşıklar makinede yıkanmalı.

Elektrik tasarrufu için öneriler:

Suyun yanı sıra sıcak havalarda artan elektrik kullanımları da tasarrufun önemini artırıyor. 

* Dekoratif aydınlatmayı asgariye indirilmeli

* Kullanılmayan odaların ışığını kapatılmalı

* Geceleri ışık kontrollü lambalar tercih edilmeli 

Yanı sıra kullanılmayan cihazları prizde bırakmamak, çamaşır ve bulaşık makinelerini ekonomik modda kullanmak, yemek pişirirken fırın kapağını sık sık açmamak, buzdolabını gün ışığına maruz bırakmamak ve hava akımını engelleyecek şekilde aşırı derecede doldurmamak da alınacak önlemler arasında yer alıyor.

Klima bakımı verimli kullanım sağlıyor

Özellikle yaz aylarında klima kullanımı artış gösterirken, klimaların daha verimli çalışması için gerekli kontrol ve bakımlarının yapılması da önem taşıyor. Eğer klimanın gerekli bir bakımı ihmal edilirse hem klima düşük performansta hem de yüksek enerji kullanımıyla çalışabilir.

Milliyet

­

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Ayetlerle Günün Duası
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Ayetlerle Günün Duası
Ayetlerle Günün Duası Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close