İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:46 Yatsı22:38 İmsak03:24 Güneş05:25 İşrak06:08 Öğle13:11 İkindi17:11
Hava - Hava durumuAçık 28°C Nem %41
Türkçe
17 Zilhicce 1445 23 Haziran 2024 Pazar
17 Zilhicce 1445
İkindi
17:11
Akşam
20:46
Yatsı
22:38
İmsak
03:24
Güneş
05:25
İşrak
06:08
Öğle
13:11
Giriş Yap

Alzheimer belirtileri önemsenmeli

23.07.2023    |

Alzheimer hastalığı bunamaların en sık sebebi. Bütün bunamaların yüzde 65-70 kadarını oluşturuyor. Uzmanlar, halk arasında yaşlılık hastalığı olarak değerlendirilen alyazmırı erken tanı ile önlemenin mümkün olduğunu dile getiriyor.

‘İşitmem azaldı ama idare ediyorum demeyin’

Alzheimer’da işitme sağlığının önemine de dikkat çeken Prof. Dr. Barış Topçular, “Genellikle ‘İşitmem azaldı ama bir şekilde idare ediyorum diyoruz. Ama o idare ediyorum noktası beyin için iyi bir şey değil. Çünkü beyin, uyarıyla aktive olur ve uyarıyla canlı kalır. O uyarıların 2 ana kaynağı var. Bir tanesi görmemiz bir tanesi de işitmemiz.

İşitme azaldığı anda özellikle Alzheimer tipi bunama için riskiniz artıyor. Sadece işitme problemi, Alzheimer riskini yüzde 10 artırıyor. İşitme probleminin tedavisini alırsak en basitinden bir işitme cihazı kullanırsak, o yüzde 10 riski ortadan kaldırmış oluyoruz” dedi.

‘Aktif sosyal bir hayat’ tavsiyesi

Topçular, Alzheimer’ı önlemek adına şu tavsiyelerde bulundu:

* Akdeniz tipi diyetle beslenmek çok önemli. Meyve ve sebze çeşitlerinden tüketmek gerekiyor. Hepsinden alacağımız vitamin ve minareller farklı.

* Fiziksel olarak aktif olmak gerekiyor. Günlük en azından yarım saat yürüyüş yapılması lazım.

* Sosyal aktivite önemli çünkü bu beynin aktif olmasını sağlayan bir şey. Özellikle yaşlılarımızda eve kapanma, ilişkiyi azaltma eğilimi olur genelde. Bunu çok istemiyoruz. Aktif olmalarını istiyoruz.  

* En önemlisi ise zihinsel olarak aktif olmak. Altın kural yeni bilgi öğrenmeyi sağlayacak aktivite. Yeni bir hobi, etkinlik, dil öğrenmek olabilir ama en önemlisi yeni bilgi öğrenmeyi sağlayacak bir şey. Evde dikiş nakış yapıyorsanız yeni bir figür öğrenmeniz bile yeni bir bilgi öğrenmek demektir. Bulmaca çözmek de eğer bilmediğiniz bir şeyi araştırıp öğreniyorsanız faydalı.

Milliyet

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close