İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:10 İkindi17:10 Akşam20:45 Yatsı22:36 İmsak03:23 Güneş05:23 İşrak06:07
Hava - Hava durumuAçık 26°C Nem %47
Türkçe
10 Zilhicce 1445 16 Haziran 2024 Pazar
10 Zilhicce 1445
İşrak
06:07
Öğle
13:10
İkindi
17:10
Akşam
20:45
Yatsı
22:36
İmsak
03:23
Güneş
05:23
Giriş Yap

1 saatte siyezli pratik aşure tarifi

Özel Haber
Özel Haber
27.07.2023    |

Binlerce yıllık geleneğimiz olan aşure tatlısını yine binlerce yıldır özünü koruyan Siyez buğdayı ve Medine hurması ile 1 saat gibi kısa bir sürede hazırlamaya ne dersiniz?

Malzemeler:

 * 2 su bardağı siyez ezmesi

* 1 su bardağı haşlanmış nohut

* 1 su bardağı haşlanmış fasulye

* 1 su bardağı acve hurması/mebrum hurma

* 1 su bardağı kuru incir

* 1 su bardağı gün kurusu/kuru kayısı karışımı

* 1 seylan kabuk tarçını

* 7 diş karanfil

* 75 gr/3 yemek kaşığı sade yağ

* 3 litre su

 Tercihe göre üzerini süslemek için:

Kavrulmamış badem, ceviz, fıstık,

nar taneleri,

tarçın tozu

Bal/pekmez

Hazırlanışı

Siyez ürünleri satan herhangi bir güvenilir yerden temin edebileceğiniz siyez ezmesini ve haşlanmış bakliyatları 10 su bardağı su ile orta boy bir tencereye alalım, ara ara karıştırarak pişirelim, kaynamaya başladıktan sonra ateşini kısalım ve sade yağı da ekleyelim.

Bu esnada karanfil parçalarını ve mutfak makasıyla doğradığımız kabuk tarçını 5 bardak su ekleyerek küçük bir tencereye alalım.

Tencerenin kapağını aralık bırakalım, kaynamaya başladıktan itibaren 15 dakika kısık ateşte pişirelim.

Tarçınlar enfes kokusunu suya sala dursun kuru meyveleri çekirdeklerinden ayıralım ve mutfak makasıyla küp küp doğrayalım.

Tarçın ve karanfil suyunu bir süzgeç yardımıyla süzerek aşure tenceresine katalım, kuru meyveleri de ekleyerek 10 dakika birlikte pişirelim.

Tüm malzemeler özleşip çorba kıvamı aldığında tencerenin ateşini kapatalım.

10 dakika demlenmeye bırakalım. Bu esnada kuruyemişleri bıçak yardımıyla doğrayalım. Aşureyi kepçe yardımıyla kaselere bölüştürelim. Bu tariften birer kepçelik 21 kase aşure elde etmek mümkün.

Biraz soğuyup üzeri kabuk bağlayan aşureleri -bu aşamada arzuya göre doğal bal yahut pekmez ilave edilebilir-tarçın tozu, kuruyemiş ve nar taneleriyle süsleyelim.

Konu komşuya misafirlerimize Muharrem ayı boyunca ikram ederek afiyetle yiyelim. 

­

 

 

 

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close