İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi17:11 Akşam20:46 Yatsı22:38 İmsak03:24 Güneş05:25 İşrak06:08 Öğle13:11
Hava - Hava durumuAçık 29°C Nem %40
Türkçe
17 Zilhicce 1445 23 Haziran 2024 Pazar
17 Zilhicce 1445
Öğle
13:11
İkindi
17:11
Akşam
20:46
Yatsı
22:38
İmsak
03:24
Güneş
05:25
İşrak
06:08
Giriş Yap

Atık ısıyla tasarruf yöntemleri öne çıkacak

28.07.2023    |

Enerji ithalatını azaltmak için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı atık ısıyla ilgili çalışmaya başladı.

Kurulu gücü 20 megavat ve üzeri olan termik santrallerden elde edilecek atık ısı sanayi, tarım ve konut gibi alanlarda kullanılarak 650 milyon dolarlık tasarruf elde edilecek. 

Enerji ithalatını azaltmak amacıyla yapılan çalışmalara her gün bir yenisi ekleniyor. 

Proje kapsamında yalnız kurulu gücü 20 megavat ve üzeri olan termik santrallerde oluşan atık ısı esas alınacak.

Proje ile elektrik üretiminde kullanılamayan, kömür, jeotermal, çöp, nükleer enerji tesisi gibi termik santrallerden çevreye atılan ısının, kullanılabilir ürünlere çevrilerek enerji kaynaklarının daha verimli şekilde kullanılması sağlanacak. Söz konusu tesislerdeki ısı iletimi, ısı yalıtımlı kanallar aracılığıyla yapılacak.

Isı kanalları, bu kanallara bağlı aktarma istasyonları ve pompa sistemlerinin dışında maliyet gerektirmemesi nedeniyle konut ve tesisler çok daha ucuz bir şekilde ısınabilecek.

Elde edilen atık ısıdan elde edilen enerji sanayi, tarımsal üretim, su ürünleri yetiştiriciliği, soğuk hava depoları, tatlı su üretimi, sera ve konutlarda kullanılabilecek. Isınma ihtiyacının fosil yakıtlar yerine atık ısıdan karşılanması nedeniyle önemli miktarda çevre kirliliği de önlenmiş olacak.

Potansiyel alanlar

Atık ısı potansiyelinin yüzde 42'si sanayide, yüzde 40'ı termik santrallerde ve yüzde 18'i ticari binalarda bulunuyor. Yalnız sanayi tesislerinde ve termik santrallerin atık ısı ve ara buharlarından bölgesel ısıtma için hesaplanan potansiyel, yaklaşık 3,8 milyon evin ısıtma ihtiyacını karşılayacak düzeyde.

Farklı ülkelerde de uygulanıyor

Atık ısıdan enerji üretimi pek çok ülkede yaygın olarak kullanılıyor. 

Türkiye’de ise atık ısıdan enerji üretimi konusunda termik santrallerin yoğunlaştığı İzmir, Manisa, Kütahya, Kırklareli, Çanakkale, Tekirdağ, Sivas, Kahramanmaraş, Muğla ve Mersin illerinde büyük potansiyel bulunuyor.

Y. Şafak

­

 

 

 

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
İdeal İletişim
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
İdeal İletişim
İdeal İletişim Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close