İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:16 İkindi17:13 Akşam20:37 Yatsı22:20 İmsak03:50 Güneş05:41 İşrak06:24
Hava - Hava durumuParçalı Bulutlu 31°C Nem %57
Türkçe
14 Muharrem 1446 20 Temmuz 2024 Cumartesi
14 Muharrem 1446
İşrak
06:24
Öğle
13:16
İkindi
17:13
Akşam
20:37
Yatsı
22:20
İmsak
03:50
Güneş
05:41
Giriş Yap

Elektrikli araç bataryalarının ömrü ne kadar?

19.08.2023    |

Türkiye’de elektrikli araç satışları her geçen yıl artıyor.

2023 yılının ocak-temmuz döneminde elektrikli otomobil satışları, 2022 yılındaki satışların iki katını aşarak 17 bin 307 adede ulaştı. Türkiye yollarındaki toplam elektrikli otomobil sayısı ise 30 bine yaklaştı. Ancak birçok kişinin kafasında hâlâ elektrikli araçların batarya kullanım ömürleri, ikinci el değeri, performans kaybı ve arızalarıyla ilgili soru işaretleri bulunuyor.

Uzamnlar şu bilgileri veriyor:

Elektrikli araçların bataryaları kullanım şekline bağlı olarak yılda ortalama yüzde 1-2’lik verim kaybına uğruyor. Yani ancak 8 yıllık kullanım sonrasında batarya verimliliği yüzde 100’den yüzde 80’lere geriliyor.

Batarya verimliliği yüzde 80’e gerileyen bir elektrikli aracın sürüş menzilinin örneğin 400 km’den 300-320 km’lere düşebileceğini belirten Berkan Bayram, “Batarya verimi azalınca komple batarya değişimine gerek duyulmuyor.

Batarya paketleri modül adı verilen parçalardan oluşuyor. Yani bir arıza veya verimlilikte düşüş halinde yetkili servisler tarafından sorunlu modüllerin tespit edilip değiştirilmesi yeterli. Yakında modül değişimi dediğimiz bu işlemi daha çok duyacağız” diyor.

Bataryayı verimli kullanım yolları

- Ani hızlanma veya frenleme yapmamak.

- Sürekli yüksek performansla kullanıp bataryayı sık aralıklarla boşaltıp doldurmamak.

- Çok soğuk havalarda DC (hızlı) şarja takmaktan kaçınmak.

- %20’den %80’e şarj aralığında doldurmaya dikkat etmek.

Hürriyet

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Okudukça
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Okudukça
Okudukça Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close