İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam19:48 Yatsı21:13 İmsak04:49 Güneş06:20 İşrak06:59 Öğle13:10 İkindi16:51
Hava - Hava durumuAçık 20°C Nem %43
Türkçe
4 Şevval 1445 13 Nisan 2024 Cumartesi
4 Şevval 1445
İkindi
16:51
Akşam
19:48
Yatsı
21:13
İmsak
04:49
Güneş
06:20
İşrak
06:59
Öğle
13:10
Giriş Yap

Okul alışverişinde nelere dikkat edilmeli?

31.08.2023    |

Okul dönemi yaklaşırken alışveriş telaşı da başladı. Uygun standartlarda olmayan kırtasiye ürünlerinin çocukların sağlığını tehdit ettiğine, alerji ve çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabileceğine dikkat çekildi. 

Uzmanlara göre, "Standarda uygun olmayan kimyasallar özellikle alerji ve cilt hastalıklarına sebep olabiliyor. Sonrasında da hiç fark ettirmeden organlara zarar verebiliyor. Fitalat kanser yapar bir maddedir. Fitalat içeren her türlü okul çantası, su kabı, silgi gibi ürünlerden uzak durulması gerekir” 

Prof. Dr. Çağatay Güler’in okul alışverişine çıkacak ailelere önerileri ise şöyle:

* Çocukların kullandığı su mataralarının cam olması en sağlıklısı ancak oluşabilecek kazalara karşı maalesef bunu öneremiyoruz. Ancak polikarbon maddesinden olmamasına dikkat edilmeli.

* Marketlerden alınan plastik şişeler ise defalarca kullanılmamalı. Çünkü plastiklerde kanserojen olan fitalat maddesi var.

* En güvenlisi, içi paslanmaz çelik olan su kaplarıdır. Aileler bunları tercih edebilirler.

* Kokulu silgiler, boyalar, hamurlar, kalemler asla alınmamalı. Bu gibi maddeler alerjileri tetikleyebilir, solunum yolu hastalıklarına zemin hazırlayabilir veya var olan hastalığın ilerlemesine sebebiyet verebilir. Çocuklar kokulu malzemeleri çok sevip, özenseler de veliler ısrarla onları korumalı. 

* Yapıştırılar, tutkallarda kullanılan çözücüler de solunum yollarını tahriş eder ve bazıları kanser yapar özelliktedir, buna dikkat edilmeli.

* Denetlenen yerden alışveriş yapılmalı, TSE ve CE, EN71 işaretleri olmayan ürünler alınmamalı.

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Günün Sohbeti
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Günün Sohbeti
Günün Sohbeti Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close