İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:58 Güneş07:22 Öğle13:20 İkindi16:33 Akşam19:08 Yatsı20:27
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 10°C Nem %87
Türkçe
23 Şaban 1445 4 Mart 2024 Pazartesi
23 Şaban 1445
İmsak
06:00
Güneş
07:24
İşrak
08:05
Öğle
13:20
İkindi
16:33
Akşam
19:08
Yatsı
20:27
Giriş Yap

Kalbin kırılması sağlığı bozuyor

05.09.2023    |

Bilim insanları, kalp kırıklığının beyin kimyasını, hormon seviyesini ve kalp sağlığını olumsuz etkilediğini buldu.

Sinir bilimci Dr. Lucy Brown, terk edildikten sonra kişinin kendisini "perişan" hissetmesine neden olan kimyasal bir karışım olduğunu söyledi. Seratonin, oksitosin ve dopamin adlı beyin kimyasallarının mutluluk, bağlanma ve beynin ödül sistemiyle ilişkili olduğunu belirten Brown, istenmeyen ayrılıklar yaşayan 15 yetişkinde kalp kırıklığının etkisini inceledi.

Kimyasal yoksunluk

Her bir katılımcıya, eski iletişimde olduğu kişilerin fotoğraflar gösterildiğinde beyinlerinin motivasyon bölümünün aydınlığı görüldü. Brown, beyin bu kısmındaki aşırı aktiviteyi değerlendirirken "Birini kaybettiğimizde, hayatımızın ödüllendirici bir bölümünü kaybetmiş oluruz. İletişimde olduğunuz kişiyle birlikte olmadığınızda kimyasal yoksunluk yaşarsınız" dedi.

Uzmanlar "kırık kalp sendromu" olarak bilinen "takotsubo kardiyomiyopati" rahatsızlığının sevilen birinin kaybının ardından geliştiğini ve kalbin ana pompalama odası olan sol ventrikülünün zayıflamasına neden olduğunu dikkat çekti.

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Hatm-i Şerif - Salah Bukhatir
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Hatm-i Şerif - Salah Bukhatir
Hatm-i Şerif - Salah Bukhatir Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close