İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:32 Yatsı22:18 İmsak03:35 Güneş05:29 İşrak06:11 Öğle13:06 İkindi17:04
Hava - Hava durumuAçık 20°C Nem %52
Türkçe
19 Zilka'de 1445 27 Mayıs 2024 Pazartesi
19 Zilka'de 1445
İkindi
17:04
Akşam
20:32
Yatsı
22:18
İmsak
03:35
Güneş
05:29
İşrak
06:11
Öğle
13:06
Giriş Yap

Marmara’nın umut pinaları

07.09.2023    |

2021’de Marmara Denizi’nde meydana gelen müsilaj felaketinin ardından denizin son durumunu incelemek için Prof. Dr. Mustafa Sarı dalış yaptı. Prof. Dr. Sarı, “Marmara’nın umudu” sayılan, saatte 6 litre suyu filtreleyebilen pinaların sayısında rekor artış olduğunu söyledi.

Marmara Denizi’nde müsilaja çare olması ve kendi soyunu devam ettirmesi için özel olarak koruma altına alınan bir midye türü olan pinaların sayısı günden güne artıyor. Prof. Dr. Mustafa Sarı, Marmara Denizi’nde 100 metrekarelik alanda ortalama 70 pinaya rastlandığını ve bunun umut verici bir rekor olduğunu söyledi. Saatte 6 litre suyu filtreleyen pinalar, doğal bir arıtma cihazı işlevi görüyor. Dünyanın en zengin pina yataklarının Marmara Denizi’nde olduğunu belirten Sarı, Balıkesir Erdek’te suyun altında keşfe çıktı. Denizin altında görüş mesafesi 3 metre civarındaydı. Dipteki deniz çalılarına yaklaşınca pinalar fark edildi. Büyüklü küçüklü birçok pina, suyun altında yavaşça açılıp kapanarak filtreleme yapmakta.

5 YILDA ESKİYE DÖNEBİLİR

Marmara Denizi’nin atık yükü yüzde 60 oranında azaltılabilirse denizin 5 yıl içinde müsilaj öncesindeki haline dönebileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Sarı, “Evsel atıkların ve yüzlerce sanayi tesisinin ürettiği endüstriyel atığın önüne geçerek bu yükü azaltmamız lazım ancak başaramıyoruz. Bu yüzden 1 saatte 6 litre deniz suyunu filtreleyen bu organizmayı korumamız gerekiyor. Pinalar müsilajsız Marmara’nın sigortası. Her hafta denize dalarak durumu gözlemliyorum. İyileşme olduğu yönünde bilimsel veriler var. Pinalar ömürleri boyunca ortalama 120 santimetre boyuna ulaşırlar. Bu bölgede daha önce 40-50 santimetre uzunluğundaki pinalara rastlamıştık. En son 70 santimetrelik pinalara da denk geldik. Büyümeleri iyi bir şey çünkü bu yaşayabildiklerini gösteriyor” diye konuştu.

Hürriyet

 

­

 

 

 

 

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Günün Sohbeti
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Günün Sohbeti
Günün Sohbeti Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close