İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle12:58 İkindi15:22 Akşam17:45 Yatsı19:10 İmsak06:31 Güneş08:01 İşrak08:44
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 11°C Nem %81
Türkçe
17 Cemaziyelevvel 1445 30 Kasım 2023 Perşembe
17 Cemaziyelevvel 1445
İşrak
08:44
Öğle
12:58
İkindi
15:22
Akşam
17:45
Yatsı
19:10
İmsak
06:33
Güneş
08:03
Giriş Yap

Avustralya tek kullanımlık plastiklere tamamen veda ediyor

08.09.2023    |

Kıta ülkesinde her eyalet ve bölge hükümeti, atık ve ambalajlar hakkında ulusal olarak kararlaştırılan 2025 hedeflerine ulaşmak için kendi yaklaşımlarını ve zaman çizelgelerini belirledi.

1 Eylül 2023 tarihinde Queensland, Güney Avustralya ve Batı Avustralya'da yürürlüğe giren tek kullanımlık plastik yasakları atılan son adım. Bölge bölge gelişmelerse şöyle:

Avustralya Başkent Bölgesi

1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren tek kullanımlık plastik tabak ve kaseler, polistiren tepsiler ve ambalaj dolguları ile plastik mikro boncuklu ürünleri yasakladı. Bu yasak, hafif plastik torbalar, plastik pipetler, polistiren ve plastik paket servis kapları, plastik saplı kulak çubukları, ve tüm okso-bozunur plastiklere yönelik daha önceki yasakları takip ediyor. 

Yeni Güney Galler

2022 yılında hafif plastik poşetleri yasaklayan son Avustralya bölgesi oldu. Ayrıca plastik pipetleri, karıştırıcıları ve çatal bıçak takımlarını, polistiren gıda servis ürünlerini, plastik çubuklu kulak çöpleri ve mikro boncukları yasakladı. Diğer tek kullanımlık plastiklere ilişkin yasaklar 2024 yılında gözden geçirilecek.

Kuzey Bölgesi

Kuzey Bölgesi, 2025 yılının Temmuz ayına kadar tek kullanımlık plastiklerin çoğunu aşamalı olarak ortadan kaldırmayı planlıyor ancak plastik kapaklar ve bardaklar, plastik kaplı kağıt bardaklar veya plastik ürün poşetleri için ayrıntılı planları henüz bulunmuyor. 

Queensland

Queensland'de halihazırda yasaklanmış olan bir dizi ürüne ek olarak 1 Eylül 2023 tarihinden itibaren plastik saplı kulak çöpleri, plastik mikro boncuklar, genişletilmiş polistiren gevşek dolgulu ambalajlar ve yeni gereklilikleri karşılamayan plastik alışveriş torbaları yasaklanıyor.

Eyalet yönetimi ayrıca minimum yeniden kullanılabilirlik eşiği için yeni bir standart önerdi.

Güney Avustralya

Güney Avustralya, 2021'den 2024'e kadar her yıl yeni yasaklanan ürünlerle plastiği ortadan kaldırma konusunda kademeli adımlar attı. 

Eylül 2023 itibariyle bu yasak plastik saplı kulak çubukları, tek kullanımlık plastik kase ve tabakları ve plastik pizza koruyucularını kapsıyor.

Eylül 2024 ve Eylül 2025'ten itibaren ürün poşetleri, kahve bardakları ve kalın plastik torbalar da dahil olmak üzere bir dizi ek plastik ürün yasaklanacak.

Tazmanya

Tazmanya hükümeti bugüne kadar sadece hafif plastik poşetleri yasaklamıştı ve tek kullanımlık plastiklerin aşamalı olarak kullanımdan kaldırılmasına ilişkin takvimi henüz belirlememişti. Ancak Hobart Şehri, seçilmiş paket servis ambalajlarını yasaklayan yerel iki yasayı yürürlüğe koydu. 

Viktorya

Viktorya hükümeti 1 Şubat 2023 tarihinden itibaren pipetleri, tabakları, içecek karıştırıcıları ve çubuklarını, pamuk çubuklarını, çatal bıçak takımlarını ve genişletilmiş polistiren gıda hizmetleri ürünlerini yasakladı. Ürün poşetleri, plastik bardaklar ve kapaklar, plastik kaplı kağıt bardaklar, ağır plastik torbalar, kulak çöpleri ve mikro boncukların aşamalı olarak kullanımdan kaldırılmasına ilişkin belirsizlikse devam ediyor.

Batı Avustralya

Eyaletin Plastik Planı, 2022'den 2025'e kadar tüm plastik poşetler ve çoğu gıda hizmeti ürünü dahil olmak üzere geniş bir yelpazede tek kullanımlık plastiklerin yasaklanmasını öngörüyor. 1 Eylül'den itibaren, gevşek dolgulu genişletilmiş plastik ambalajlar, EPS bardaklar ve EPS tepsiler, parçalanabilir plastikler, plastik saplı tek kullanımlık kulak çöpleri ve mikro boncuklar yasaklanıyor. Bu yasak 1 Mart 2024 tarihinden itibaren kahve fincanları, plastik bardak kapakları (sıcak ve soğuk içecekler için), plastik ürün poşetleri ve tek kullanımlık plastik tepsileri de kapsayacak.

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close