İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:45 Yatsı22:36 İmsak03:23 Güneş05:23 İşrak06:07 Öğle13:10 İkindi17:10
Hava - Hava durumuAçık 32°C Nem %33
Türkçe
11 Zilhicce 1445 17 Haziran 2024 Pazartesi
11 Zilhicce 1445
İkindi
17:10
Akşam
20:45
Yatsı
22:36
İmsak
03:23
Güneş
05:23
İşrak
06:07
Öğle
13:10
Giriş Yap

Güneş enerjisinde paneller inceliyor

13.09.2023    |

Dünyanın enerji ihtiyacı rüzgar ve güneş santrallerine kayarken, güneş panellerindeki teknolojik gelişimler şaşırtıcı. Solar paneller günden güne ucuzlayıp daha verimli hale geliyor. 

Dünya genelinde şu anda kullanılan enerjinin sadece yüzde 5’i güneş panellerinden geliyor. Uzmanlara göre güneşten ışınlarının yüzde 23’ü enerjiye dönüştürülerek kullanılabilir.

Yeni organik paneller bir milimetre film üzerine tıpkı matbaalarda gazetelerin basılması gibi bir yöntemle işleniyor. Bu yöntem hem üretim sürecini çok fazla hızlandırıyor hem de maliyetleri çok aşağıya çekiyor. 

Silikon içerikli güneş panelleri verimlilik ve kullanım süreleri açısından daha iyi. Güneşten aldıkları ışınların yüzde 23’ünü enerjiye çevirebiliyor ve 20-30 yıl ömrü var. Dezavantajı ise bir yerden bir yere taşınma maliyetleri çok yüksek, esnek değiller ve üretim sürecinde çevreyi kirletiyorlar. 

İkinci nesil güneş panelleri ise esnek ancak verimli değiller ve üretim maliyetleri çok yüksek. Üçüncü nesil güneş panelleri ise karbon nanotüp’lerden elde ediliyor ve tamamen çevreci. Yüzde 19.3 de verimliliğe sahipler.

Bu paneller matbaalarda gazete basılır gibi üretiliyor. Organik malzemeden üretilen çevreci güneş panelleri çok hafif oldukları için binaların yan duvarlarına da monte edilebiliyor.

Milliyet

­

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close