İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi17:10 Akşam20:45 Yatsı22:37 İmsak03:23 Güneş05:24 İşrak06:07 Öğle13:10
Hava - Hava durumuAçık 31°C Nem %45
Türkçe
12 Zilhicce 1445 18 Haziran 2024 Salı
12 Zilhicce 1445
Öğle
13:10
İkindi
17:10
Akşam
20:45
Yatsı
22:37
İmsak
03:23
Güneş
05:24
İşrak
06:07
Giriş Yap

Temizlik ürünlerindeki tehlike

15.09.2023    |

Temizlik ürünleri içeriğindeki kimyasal maddeler sebebiyle tehlike taşırken bu ürünlerle temas edildiğinde yaşanabilen cilt, göz tahribatı ve solunum problemlerine karşı dikkat edilmesi gerekiyor.

Bu kez bu ürünlerle ile ilgili farklı bir çalışma yapıldı. 

Bir araştırma, bazı ev temizlik ürünlerinin aylarca havada kalabilecek yüzlerce tehlikeli bileşiği açığa çıkarabildiğini ortaya koydu.

Uzmanlar, 30 yaygın temizlik ürününü analiz ederek, kokulu ve kokusuz geleneksel ve çevre dostu “yeşil” ürünleri denedi. Ürünleri bir odanın içine püskürten araştırmacılar, uçucu organik bileşiklerin (UOB) varlığı açısından 4 saat boyunca havayı test etti.

30 ürün arasında 530 benzersiz UOB tespit edilirken, bunlardan 193’ünün tehlikeli olduğu belirlendi. Hepsi farklı markalardan olan cam temizleyici, ahşap bakım ürünü ve çok amaçlı temizleyicinin, UOB’ler açısından en kötü ürünler olduğu açıklandı. Yeşil ürünler ortalama olarak tehlikeli diye sınıflandırılan sadece 4 kimyasal madde açığa çıkarırken, kokulu yeşil ürünlerde 15, geleneksel ürünlerde ise 22 kimyasal açığa çıktı.

Kanser riski de taşıyor

Toksikolog Alexis Temkin, “Bulgularımız, tehlikeli UOB’lere maruz kalmayı azaltmanın bir yolunun, çevreci ve kokusuz ürünleri seçmek olduğunu gösteriyor” dedi.

UOB’ler iç mekan havasını, dışarının havasından iki ila beş kat fazla kirletiyor. Bazı tahminler bunun 10 kat daha fazla olduğunu gösterirken, zehirli kimyasallar aylarca havada kalabiliyor. Tehlikeli UOB’lerin astıma, kanser riskine, gelişim ve üreme sorunlarına yol açtığı belirtiliyor.

Milliyet

­

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close