İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam18:59 Yatsı20:18 İmsak06:10 Güneş07:35 İşrak08:17 Öğle13:21 İkindi16:27
Hava - Hava durumuAçık 13°C Nem %76
Türkçe
17 Şaban 1445 27 Şubat 2024 Salı
17 Şaban 1445
İkindi
16:27
Akşam
18:59
Yatsı
20:18
İmsak
06:12
Güneş
07:37
İşrak
08:17
Öğle
13:21
Giriş Yap

Singapur’da yediden yetmişe Mevlid Kandili kutlaması

25.09.2023    |

Singapur camilerinde Mevlid-i Nebi coşkusu, Rebiülevvel ayı boyunca devam ediyor. Peygamber Efendimiz (SAS)’in dünyayı teşrif ettiği gün olan 12 Rebiülevvel hatırasına bazı camilerde 12 gün boyunca, bazılarında bir ay boyunca süren Mevlid etkinlikleri düzenleniyor.

Yöre sakinleri bu manevi mevsimde pek çok cami ve eğitim merkezinde düzenlenen mevlid programlarının hangisine katılacağını önceden planlamak durumunda kalıyor.

Bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Singapur’da nüfusun %15’ini çoğu Malay asıllı Müslümanlar oluşturuyor. Endonezya ve Malezya gibi civar ülkelerde olduğu gibi Singapur’da da bazı cami ve merkezlerde her hicri yılın ilk haftası, bazılarında ise Rebiülevvel ayının ilk 12 gecesi boyunca Arapça Mevlid-i Şerif, na’tı şerif ve kasideler okunuyor. Etkinliklere yediden yetmişe halkın büyük rağbeti söz konusu.

Singapur’un doğu yakasında bir mahallede bulunan İstiğfar Mescidi’nde Rebiülevvel ayı başladığından beri her gün akşam namazının ardından ‘tazkirah’ adı altında kısa sohbet yapılıyor, her gün başka bir üstad tarafından kasideler ve mevlid okunuyor. Mevlid-i Nebi münasebetiyle süregelen programlardan en yoğunu adet olduğu üzere Cumartesi günü “Maulid Gempaq” Mubarek Mevlid’in Özel Programı” ismiyle gerçekleşti.

Mevlid Özel programı öğle namazı öncesi hanımlara özel istişare programıyla başladı, öğle namazının ardından “Cinta Rasul” Rasulullah’ı sevmek” isimli sohbetle devam etti.

Çocuklara özel atölyelerle Mevlid farkındalığı

Programlarda çocuklar da unutulmadı. Hatta programların asıl temasını çocuk programları oluşturdu. İkindi namazının ardından ilkokul çocukları arasında İngilizce yahut Malayca “Peygamber Kıssası Anlatma Yarışması” etkinliği ile caminin avlusunda kurulan sahnede kimi çocuk salavatlar eşliğinde hikayesini anlattı, kimisi mevlid temalı kukla gösterisi yaptı. Camide görevli üstad ve üstazelerden oluşan jüri heyetinin değerlendirmesinin ardından çocuklara katılım belgesi ve ödüller verildi. Heyet sözcüsü çocukları Peygamber Efendimiz (SAS)’in hayatını kendilerine rehber edinmeleri dolayısıyla tebrik etti.

Yarışmanın ardından okul öncesi çocuklar için düzenlenen farklı formlarda salavatı şerifeler getirme ve mevlid temalı boyama atölyesi büyük ilgi gördü. Çocuklar bir yandan hep birlikte salavatı şerife getirirken kendilerine hediye edilen mevlid temalı boyama setlerini sahnenin önünde bulunan platformda tamamladılar ve ardından yine hediyeler aldılar.

Caminin merkez bölümü ve ikinci katı tüm vakit namazları için hazır bulunduruluyordu. Yatsı namazı vakti ise rağbet arttığı için avlu bölümüne de seccadeler serildi. Etkinlikler vakit namazlarını toplu halde eda edebilecek şekilde düzenlenmişti.

Katılımcıların kimisi ilgi duyduğu programları sandalyelerden seyrederken kimisi avluda kermes ve satış stantlarından kıyafet, eğitici kitap, yöresel kurabiyeler ve hediyelik eşyalar satın aldı. Akşam namazının ardından avludaki sahnede ülkenin önde gelen üstadları Mevlid Dibaie ve çeşitli kasideler okudular.

Program vesilesiyle bilhassa çocuklara peygamber sevgisi ve ibnul vakt olma bilinci uygulamalı olarak aşılandı. Programların namaz vakitlerine göre düzenlenmiş olması oldukça öğreticiydi. Sahnenin önünde yer alan platform, dualara ve ilahilere iştiyakla eşlik eden çocuklara ayrılmıştı.

Çocuklara muz, gül şerbetinden dondurma, buzlu ananas suyu, karpuz suyu ve buzlu sütlü çay gibi yöresel atıştırmalıklar dağıtıldı.

Program esnasında hemen her yaş grubundan çocuklar boyama setleri, hediyelik balonlar eşliğinde serbest halde oyunlar oynadılar. Cami avlusunun birkaç saat içinde konferans salonu, yemekhane, sergi salonu, oyun alanı gibi pek çok işlev üstlenmesinde cami gönüllülerinin emek yüklü faaliyetlerinin payı büyüktü.

Gün boyu süren etkinliğin en büyük rağbet gören programı Mevlid Dibaie idi. Akşam namazının ardından bini aşkın kişi, avlunun dört bir yanında kah sandalyelerde kah yerde oturarak, Merhaba bahri geldiğinde ise ayağa kalkarak Mevlid ve kasidelerin sözlerine eşlik etti.

Âdet olduğu üzere Mevlid’in Merhaba bahrinde getirilen salavatlara ikram edilen gül kokuları karıştı. Toplu halde eda edilen yatsı namazının ardından kısa bir sohbet verildi. Sohbet esnasında hazırlanan “ziyafet” adında yer sofralarında yöresel yiyecekler yer aldı. Cömert katılımcılar tarafından çeşitli hediyelerle gönülleri hoş edilen çocukların yüzlerinde gülümseme eksik olmazken cami gönüllüleri de bu mübarek mevsimde ümmet bilincine ermeyi ve peygamber sevgisine nail olmayı umduklarını ifade ettiler. 

­

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Sırça Köşk
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Sırça Köşk
Sırça Köşk Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close