İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam18:59 Yatsı20:18 İmsak06:10 Güneş07:35 İşrak08:17 Öğle13:21 İkindi16:27
Hava - Hava durumuAçık 13°C Nem %76
Türkçe
17 Şaban 1445 27 Şubat 2024 Salı
17 Şaban 1445
İkindi
16:27
Akşam
18:59
Yatsı
20:18
İmsak
06:12
Güneş
07:37
İşrak
08:17
Öğle
13:21
Giriş Yap

Sarımsağın faydaları nelerdir? Sarımsak nasıl tüketilmelidir?

25.11.2023    |

Sarımsak, hem lezzetli hem de sağlıklı bir besin olarak sofralarımızın vazgeçilmezi. Peki sarımsağın faydaları nelerdir? Sarımsak nasıl tüketilmelidir? Sarımsakla saç bakımı yapılabilir mi? İşte detaylar...

Sarımsak, içerdiği allicin adlı bileşen sayesinde güçlü bir antibiyotik özelliğine sahip. Bu sayede vücudumuzu enfeksiyonlara karşı korur ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

Özellikle kış aylarında sıklıkla karşılaştığımız soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklardan korunmak için sarımsak tüketmek oldukça faydalıdır. Sarımsak çayı içmek veya sarımsak yutmak bu hastalıkların iyileşmesini hızlandırır.

Sarımsağın faydaları sadece enfeksiyonlara karşı değil, pek çok kronik hastalığa karşı da geçerli.

Sarımsak, kan dolaşımını hızlandırarak kalp ve damar sağlığını korur.

Kalp krizi ve felç riskini azaltır, kan basıncını düzenler ve kolesterol seviyesini düşürür.

Ayrıca sarımsak, kansere yakalanma riskini de azaltır.

Özellikle mide kanseri gibi ciddi hastalıklara karşı mideyi koruyan sarımsak, mide rahatsızlıklarını da önler.

Sarımsak nasıl tüketilmeli?

Sarımsağın faydalarından yararlanmak için hem pişmiş hem de taze olarak tüketebilirsiniz. Pişmiş sarımsak yemeklere lezzet katarken, taze sarımsak vitamin kaybını önler ve daha etkili olur. Ancak bazı kişilerde mide hassasiyetine neden olabileceği için dikkatli olmakta fayda var.

Ayrıca sarımsağın kokusu bazen rahatsız edici olabilir. Bu durumda maydanoz veya limon gibi kokuyu giderici besinler kullanabilirsiniz.

Sarımsakla saç bakımı yapılabilir mi?

Sarımsağın faydalarından biri de saç sağlığı üzerine. Sarımsak, saç dökülmesini önlemek, saçları güçlendirmek ve parlaklık kazandırmak için kullanılabilir. Bunun için ezilmiş sarımsağı saç derisine masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Sonra saçlarınızı şampuanlayarak durulayabilirsiniz. Sarımsak kokusu kalmaması için birkaç kez yıkamanız gerekebilir.

Sarımsağın faydalarını saymakla bitiremeyiz. Sarımsak kilo vermeye yardımcı olur, mantar enfeksiyonlarını tedavi eder, sivilceleri azaltır ve hatta cam kırıklarını yapıştırır.

Bu kadar çok faydası olan sarımsağı hayatımızdan eksik etmemeliyiz.

Tabii her şeyin fazlasının zarar olduğunu da unutmamalıyız.

Sarımsağı ölçülü bir şekilde tüketerek sağlığımıza katkıda bulunabiliriz.

­

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Sırça Köşk
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Sırça Köşk
Sırça Köşk Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close