İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam19:51 Yatsı21:18 İmsak04:43 Güneş06:15 İşrak06:55 Öğle13:09 İkindi16:52
Hava - Hava durumuAçık 24°C Nem %40
Türkçe
7 Şevval 1445 16 Nisan 2024 Salı
7 Şevval 1445
İkindi
16:52
Akşam
19:51
Yatsı
21:18
İmsak
04:43
Güneş
06:15
İşrak
06:55
Öğle
13:09
Giriş Yap

ABD'deki ailelerden sosyal medya platformlarına dava

21.11.2023    |

Amerika’da aileler “çocuklarını bilerek zararlı içeriğe maruz bıraktığı” gerekçesiyle sosyal medya platformlarına dava açtı. 

Aileler platformların bağımlılığa sebep olduğunu ve olumsuz içerikleri engellemediklerini öne sürüyor.

ABD’nin 33 eyaletinden 2 binden fazla aile, çocuklara bilerek zarar verdikleri iddiasıyla teknoloji şirketlerine milyonlarca dolarlık dava açtı.

Davacılar arasında ülkenin dört bir yanından aileler ve okul yönetimleri yer alıyor. 

Davacılar, sosyal medya platformlarının zararlı olduğunu, kendi çocuklarının bunlara bağımlı hale geldiğini iddia ediyor.

Sosyal medyada veri gizliliğine karşı ailelerin alabileceği önlemler de paylaşıldı

Prof. Dr. Levent Eraslan, şu uyarılarda bulundu: 

* Ailelerin çocuklarına güvenli bir çevrimiçi ortam sağlamak için proaktif önlemler alması gerekiyor. 

* Uygulamalar, konum verileri, cihaz bilgileri ve tarama geçmişi dahil olmak üzere çok miktarda kişisel bilgi topluyor. Bu bilgiler hedefli reklamcılık için kullanılabilir ve her zaman yanlış ellere geçme riski taşımakta. 

* Her platform gizlilik ayarları incelenmeli. 

* Hassas bilgilerin çevrimiçi olarak paylaşılmamasının önemi konusunda çocukların eğitilmesi gerekiyor. 

* Aileler uygunsuz içerikler konusunda çocuklarla konuşmalı, uygulamada içerik filtreleri ve kısıtlamaları ayarlamalı, uygun içerik türü hakkında çocuklara net yönergeler oluşturmalı. 

* Çocuklara sorumlu çevrimiçi davranışlar ve siber zorbalığın etkileri öğretilmeli.   

Milliyet

­
Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Sırça Köşk
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Sırça Köşk
Sırça Köşk Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close