İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:58 Güneş07:22 Öğle13:20 İkindi16:33 Akşam19:08 Yatsı20:27
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 11°C Nem %81
Türkçe
23 Şaban 1445 4 Mart 2024 Pazartesi
23 Şaban 1445
İmsak
06:00
Güneş
07:24
İşrak
08:05
Öğle
13:20
İkindi
16:33
Akşam
19:08
Yatsı
20:27
Giriş Yap

Ekran maruziyetine karşı göz sağlığı için 8 öneri

04.12.2023    |

Bilgisayar, cep telefonları ve ekran maruziyeti göz sağlığımızı etkiliyor. Hem çocukların hem de yetişkinlerin etkilendiği bu durum için farklı önlemler bulunuyor.

Her yaşta yapay ışık ve ekran ışığı maruziyeti açısından göz sağlığına dikkat etmek gerekirken, gözün koruması açısından alınacak önlemler daha da önem kazanmakta. 

Erişkinler olarak gün içinde uzun süre, bilgisayar başında çalışıp, cep telefonu ile meşgul olduğumuzda gözlerimizin yandığı, ağrıdığı, kızardığı hatta bulanık gördüğü vakidir.

Günlük hayatta sürekli olarak dijital ekranlarla çalışmamızın elzem olduğu düşünülürse göz sağlığını nasıl koruyabiliriz? 

Doç.Dr.Kübra Şerefoğlu Çabuk şu önerileri paylaştı:

1. Göz Kırpın

Normal şartlarda dakikada 15 kez gözümüzü kırparız. Fakat, ekrana bakarken bu sayının 5-7 civarına düştüğü gösterilmiş. belirtiliyor. Göz kırpmak, göz yaşının göz yüzeyinde dağılarak bütün yüzeyin nazikçe nemlenmesini sağlar. Bunu temin etmek için bilinçli olarak göz kırpmamızı artırmaya çalışabiliriz.

2. Gözlerinizi Nemlendirin

Gözlerimizin kurumasına engel olmak için kalorifere koyacağımız su ile ya da oda nemlendirme cihazları ile odamızı nemlendirmeye çalışabiliriz. Koruyucusuz suni gözyaşı damlaları kullanarak göz yaşımızı destekleyebiliriz.

3. Yeterli su için

Göz yaşı sudan üretildiği için yeterli miktarda su içmek, göz yaşı yapımını kolaylaştırır.

4. “20-20-20” kuralına uyun

Her 20 dakikada bir, en az 20 saniye, 20 feet (6 metre) uzağa bakarak gözümüzü dinlendirebilir, bu sırada yaptığımız işi daha derinden düşünebiliriz.

5. Parlaklık ve kontrastı ayarlayın

Eğer ekran parlaklığı çevreden yüksekse gözleriniz görmek için daha fazla çalışır. Ekran parlaklığınızı çevre ışığı ile eş seviyeye getirin. Ayrıca ekran kontrastınızı artırabilirsiniz.

6. Ekran filtresi kullanın

Göz kamaşmasını engellemek için mat filtre kullanabilirsiniz.

7. Ekran karşısındaki pozisyonunu ayarlayın

Bilgisayar kullanırken ekrana bir kol boyu mesafede oturmalıyız. Ayrıca ekran merkezi göz seviyenizin hafif aşağısında tutun, aynı seviye veya daha yukarıda tutmaktan uzak durun.

8. Göz doktoruna görünün

Bütün bu önlemlere rağmen göz şikayetleriniz devam ediyorsa göz doktorunuza görünün.

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close