İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam18:59 Yatsı20:18 İmsak06:10 Güneş07:35 İşrak08:17 Öğle13:21 İkindi16:27
Hava - Hava durumuAçık 12°C Nem %76
Türkçe
17 Şaban 1445 27 Şubat 2024 Salı
17 Şaban 1445
İkindi
16:27
Akşam
18:59
Yatsı
20:18
İmsak
06:12
Güneş
07:37
İşrak
08:17
Öğle
13:21
Giriş Yap

Ekran karşısında yemek obezite sebebi

12.02.2024    |

Yeni bir araştırma, çok sağlıklı bir kişi bile olsanız, ekran karşısında bir şeyler atıştırmanın masada, sofrada yemek yemekten daha çok kilo aldırdığını ortaya çıkardı.

Bunun nedeni, TV izlerken veya telefonda, bilgisayarda gezinirken dikkatin dağılmasıyla, beynin yiyecek ve içeceklerin yüksek yağ içeriğine sahip olduğunu algılama olasılığının azalması.

Bir üniversitenin konuya ilişkin araştırmasında şöyle denildi: “Çalışmamızın sonuçları, yemek zamanlarında beynin dikkatini dağıtmanın (TV izlemek veya sosyal medyada gezinmek gibi) kalori alımını düzenleme yeteneğini etkilediğini gösterdi.

Modern, hızlı tempolu yaşam çoğu zaman yemek sırasında çoklu görevleri içerir; böylece gıdalar da televizyon, bilgisayar ekranı veya bir mobil cihaz karşısında tüketilir. Fakat bu dikkat dağıtıcı durum, obezitenin gelişmesine katkıda bulunabilir.”

‘Beyin de bizim gibi dalıp gidiyor’

* Araştırmaya göre, beynimizin ekran karşısındayken yediğimiz gıdalardaki yağı tam algılayamamasının nedeni, o sırada ekranda gördüğümüze odaklanması.

* Biz ekranda gördüklerimize konsantre olduğumuzda beynimiz ne yediğimizin farkında olmayabiliyor. Bu da aşırı yemeyi tetikliyor.

* Birçok araştırma, ekran karşısında yemek yemeyi, kiloyla ilişkilendirdi.

* Çocukların abur cubur reklamlarına maruz kalması da kilo almakla bağlantılı.

Milliyet­

­
Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Sırça Köşk
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Sırça Köşk
Sırça Köşk Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close