İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi16:52 Akşam19:51 Yatsı21:18 İmsak04:43 Güneş06:15 İşrak06:55 Öğle13:09
Hava - Hava durumuAçık 25°C Nem %42
Türkçe
7 Şevval 1445 16 Nisan 2024 Salı
7 Şevval 1445
Öğle
13:09
İkindi
16:52
Akşam
19:51
Yatsı
21:18
İmsak
04:43
Güneş
06:15
İşrak
06:55
Giriş Yap

Dijital iletişime dair 10 görgü kuralı

21.02.2024    |

Tarih boyunca oluşan görgü kuralları, halen değişmekte ve güncellenmekte. Olumlu sosyal ilişkilere, duygusal iyiliğe ve genel yaşam kalitesine katkıda bulunabilecek görgü kuralları, dijital iletişimde de ayrı bir anlam kazanıyor.

Yer ve zamana uygun giyinmeye özen göstermek, başkaları özel bir şey konuşurken onları dinlememek gibi geleneksel kuralların yanı sıra, bugünlerde ise toplum içinde yüksek sesle telefonla konuşmamak, hatta yakınlarımıza henüz okumadığı bir kitap, izlemediği bir film veya dizi hakkında spoiler (içerik hakkında tüm bilgiler, ipucu) vermemek gibi yeni kurallardan da söz edebiliriz.

Dijital iletişime dair bazı görgü kuralları

1- Geç saatlerde iletmek gereken şeyleri mesaj olarak değil mail olarak göndermek.

2- Mail ile herhangi bir belge bile göndermek gerektiğinde, birkaç cümle yazı eklemek.

3- Görüntülü arama yapmadan önce arayacağımıza dair ön bilgilendirme yapmak.

4- Kamuya açık alanlarda kulaklık kullanmadan müzik dinlememek veya video izlememek.

5- Toplu taşıma araçlarında ve diğer sosyal alanlarda telefonla konuşurken diğer insanları rahatsız etmeyecek şekilde ses tonunu ayarlamak.

6- Arkadaşımız bile olsa diğer kullanıcıların fotoğraflarını paylaşırken izin istemek.

7- Her ne kadar yakın arkadaşımız da olsalar insanları paylaşımlarımızı beğenmeleri için zorlamamak.

8- Yüz yüze söylenemeyecek olan kelimeleri veya konuları sanal kimliğin arkasından kırıcı şekilde veya kinayeli sözlerle paylaşmamak.

9- Yabancı bir ortama girildiğinde telefonu sessize ya da titreşime almak.

10- Eğer çok acil bir görüşme değilse telefonu açmamak ya da telefon görüşmesini başka bir odada yapmak.

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Sırça Köşk
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Sırça Köşk
Sırça Köşk Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close