İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam19:51 Yatsı21:18 İmsak04:43 Güneş06:15 İşrak06:55 Öğle13:09 İkindi16:52
Hava - Hava durumuAçık 25°C Nem %39
Türkçe
7 Şevval 1445 16 Nisan 2024 Salı
7 Şevval 1445
İkindi
16:52
Akşam
19:51
Yatsı
21:18
İmsak
04:43
Güneş
06:15
İşrak
06:55
Öğle
13:09
Giriş Yap

Plastik kesme tahtaları zehir saçıyor

19.02.2024    |

Bir üniversitenin araştırmasına göre, plastik kesme tahtaları yiyeceklere mikroplastik salıyor. Her bıçak darbesi, milyonlarca plastik parçacığı oluşturarak sağlığı tehlikeye atıyor.

Beş milimetreden küçük olan plastik parçalarına “mikroplastik” deniliyor. Çevreyi kirleten, okyanusların en tenha noktalarında bile bulunan mikroplastikler insan kanına dahi girerek birçok ağır hastalığa zemin hazırlıyor. Yeni bir araştırmaysa mikroplastiklerin uzakta değil, evimizin kalbinde olduğunu ve yiyeceklerimize karışarak bizi zehirlediğini gösteriyor. Uzmanların araştırmasına göre, plastik kesme tahtaları yiyeceklere mikroplastik salıyor.

Plastik ürünlerde gıdaları doğrarken, her bıçak darbesiyle milyonlarca mikroplastik oluşuyor. Kimya uzmanı Mark Jones, “Kullandığımız plastik kesme tahtaları, pet şişeler, plastik ambalajlar nedeniyle her hafta bir kredi kartı kadar mikroplastik yutuyoruz” dedi. Bilim insanı Tasha Stoiber de “Sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şey plastikten uzak durmak. Mutfakta paslanmaz çelikten yapılmış ürünler kullanın. Ayrıca plastik levha olukluysa temizlemek de zor oluyor” diye konuştu.

Ne yapılmalı?

Mikroplastikler kanserden akciğer rahatsızlıklarına kadar birçok sağlık sorununu tetikliyor. Bu nedenle kullanılan ürün önemli. Bazı uzmanlar, ahşap kesme levhalarının da bakteri barındırdığını söylüyor. Ahşap kadar gözenekli olmayan bambu kesme tahtalarını öneren de var. Ama tüm uzmanların birleştiği nokta, her gıda türü için ayrı kesme tahtası kullanılması.

Uzmanlar, “Kırmızı çiğ et, deniz ürünleri, sebzeler ve meyveler için ayrı kesme tahtalarının kullanılması bakterilerin sınırını daraltır. Ayrıca kesme tahtaları düzenli temizlenmeli.”

Milliyet

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Sırça Köşk
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Sırça Köşk
Sırça Köşk Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close