İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:16 İkindi17:13 Akşam20:37 Yatsı22:20 İmsak03:50 Güneş05:41 İşrak06:24
Hava - Hava durumuParçalı Bulutlu 31°C Nem %57
Türkçe
14 Muharrem 1446 20 Temmuz 2024 Cumartesi
14 Muharrem 1446
İşrak
06:24
Öğle
13:16
İkindi
17:13
Akşam
20:37
Yatsı
22:20
İmsak
03:50
Güneş
05:41
Giriş Yap

Giyilebilir cihazlarla kişisel veriler paylaşıma açılıyor

15.05.2023    |

Günlük hayatta kullanılan internet tabanlı cihazların kişisel verilere erişimi, Kişisel Verileri Koruma Zirvesi’nde masaya yatırıldı. 

Burada konuşan uzmanlar ‘Nesnelerin interneti (IoT) yapısında bilgi toplayan sensörler, kaynak tanımlayıcılar ve internet bağlantısı olduğunu hatırlattı. 

Bu sistemlerinin, zeki saat gibi cihazlar üzerinden sağlık bilgisinden uyku düzenine kadar pek çok bilgi toplayabildiğine dikkat çekerken, “IoT cihazlarının ve sensörlerinin, kendi çevrelerinden topladığı verilerin, kişisel veri içermesi kaçınılmaz bir hale geldi. Özellikle giyilebilir teknolojilerin kullanılması, günlük hayatta kullanılan zeki ev aletleri ve araçlar ile kişinin rutinine, alışkanlıklarına, davranışlarına ve sık gittiği yerlere ilişkin verilerin toplanması ve işlenmesi anlamına geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

IoT teknolojisi, temel olarak farklı cihazların internet üzerinden haberleşerek veri işlemesine dayanıyor. Örneğin, gün içinde yürünen adım sayısını, kalp ve tansiyon verilerini algılayan bir akıllı saatin bu verileri cep telefonuna aktarması ve bilgilerin internette depolanması, bu kapsamdaki faaliyetlerden sayılıyor. 

Diğer yandan siber saldırılar da dikkat edilmesi gereken öncelikli bir durum. En sık karşılaşılan siber saldırı yöntemi, oltalama saldırısı. Bu saldırı, kötü niyetli kişiler tarafından iki taraf arasındaki iletişime müdahil olunduğu, taraflar arasındaki ağ paketlerinde değişiklik yapılan bir saldırı türü. Cihazların şifrelemeleri güçlü olmalı, her linke tıklanmamalı.    

Milliyet

­

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close