İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:31
Hava - Açık 19°C Nem %82
Türkçe
15 Şevval 1441 7 Haziran 2020 Pazar Saat: -
Menü

Alzheimer hastalarına özel ayakkabı

Alzheimer hastalarına özel ayakkabı

24.10.2011
ABD'de bir teknoloji firması alzheimer hastalarının nerede olduğunu gösterecek ve kaybolmalarını engelleyecek GPS sistemi taşıyan bir ayakkabı geliştirdi. 
Ayakkabının topuk kısmına yerleştirilen GPS sistemi hastanın bilgisayardan yakınları tarafından takibini sağlıyor. Ayrıca özel bir yazılımla kişinin gitmemesi gereken yerler seçilerek bu noktalara gelindiğinde özel bir uyarı sistemi devreye giriyor. 
Çifti 300 dolardan satışa çıkarılan ayakkabılardan ilk etapta 3 bin çift ABD'de piyasaya sürüldü. Proje danışmanlarından George Mason Üniversitesi'nden Profesör Andrew Carle, ayakkabıların birçok hayat kurtaracağını söyledi. 
Carle, "Bu hastalara evlerinde yaşasalar bile kafaları karışıktır. Ve dışarı çıktıklarında da günlerce kaybolabilirler. Üstelik istatistiklere göre alzheimer hastalarının ölümle sonuçlanan kaybolma durumları var" dedi. ABD'de 5 milyondan fazla alzheimer hastası olduğunu kaydeden Prof. Carle, alzheimer hastalarının yüzde 60'ının belli aralıklarla kaybolduklarının ortaya çıktığını anlattı. Kaybolan hastaların 24 saat içinde bulunamaması durumunda yaşamlarını kaybetme riski bulunduğunu aktaran Carle, "Kolye ve bileklikte takip için bir yöntem ancak hastalar genelde bunları çıkarıyor. Ayakkabı daha iyi bir çözüm. Hasta eğer belli bir mesafeden fazla evden uzaklaşırsa bunu da haber almanız mümkün. Yani aile bireyleri hastanın hareketlerinden haberdar olabilirler" diye konuştu.
SABAH
Diğer Haberler

Kene ısırmalarına dikkat!

Havaların ısınmasıyla birlikle kene ısırmaları ve bu ısırmalara bağlı Kırım-Kongo kanamalı ateşi vakaları da görülmeye başladı. Kırım-Kongo kanamalı ateşi genellikle keneler yoluyla bulaşan bir hastalık.
04.06.2020

Tedbirler sera gazı emisyonunu azalttı

Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemler kapsamında yapılan kısıtlamalar, Türkiye ve birçok ülkede günlük sera gazı emisyonlarını azalttı.
03.06.2020

'Sağlık bütüncül ele alınmalı'

Sağlıklı olmak, hiçbir hastalığın olmaması hali değil, kişinin bedenen ve ruhen kendisini iyi hissetmesi halidir.
03.06.2020

Online Sağlık Zirvesi

Sağlık ve Yaşam Derneği (SAYADER) online ortamda ve dileyen herkesin izleyebileceği Sağlık Zirvesi düzenliyor.
29.05.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Hatm-i Şerif (A.Acemi)

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin