İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:36 Güneş05:33 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:45 Yatsı22:33
Hava - Çok Bulutlu 24°C Nem %64
Türkçe
17 Zilka'de 1441 8 Temmuz 2020 Çarşamba Saat: -
Menü

Nabucco’ya ‘Kuzey Akım’ darbesi

10.11.2011    A+ | A-

Avrupa ülkelerini Rus doğalgazına bağımlılıktan kurtarmak için projelendirilen Nabucco, Moskova yönetiminin Kuzey Akım (Nord Stream) hattını önceki gün açmasıyla, bir darbe daha yedi.

Yapımı altı yıl süren Kuzey Akım gaz boru hattı, önceki gün hizmete açıldı. Nabucco’nun alternatifi olarak görülen bu boru hattı, Avrupa’nın en büyük enerji projesi olarak nitelendiriliyor. 1225 kilometrelik hattın yılda 50 milyar metreküp doğalgaz taşıması öngörülüyor.

Bu hat, Almanya açısından startejik bir öneme sahip. Almanya’nın, 2020-22 yıllarında en son nükleer santralını kapatma kararı almasından sonra, temiz enerji olarak adlandırılan doğalgaz, bu hatla Almanya üzerinden tüm Batı Avrupa ülkelerine taşınacak. Almanya’nın Rus gazına bağımlılığı yerine ortada milyarlarla Avro’luk bir pazarın bulunması nedeniyle “karşılıklı bağımlılık” değerlendirmesiyle öne çıkan Kuzey Akım’la Moskova yönetimi, Baltık ülkelerini de by-pass etmiş oldu. Kuzey Akım, Ankara ve Washington’ın desteklemekte olduğu ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya uzanması planlanan Nabucco’ya da büyük darbe vurdu.
Nabucco’nun Türkiye’den çıktıktan sonra terminal ülke Avusturya’ya kadar sırasıyla Bulgaristan, Romanya ve Macaristan’dan geçecek boru hattının 2020 yılında 31 milyar metreküp doğalgaz taşıyacağı varsayılmıştı. Nabucco’nun, Kuzey Akım’ın taşıyacağı doğalgazdan yaklaşık 20 milyar metreküp daha az bir kapasiyete sahip olması ve daha proje aşamasında bulunması, hattın “ölü doğacağı” yorumlarını da güçlendirmiş oldu. Gaz tedariki Nabucco’nun en önemli sorunu olmuştu. Türkmenistan ve Kazakistan gazının Hazar Denizi altından geçerek Azerbaycan’a ulaşması ve Azeri gazıyla birleşerek, aynı Bakû-Tiflis-Ceyhan gibi Türkiye’ye ulaştırılması bekleniyordu.
CUMHURİYET
Diğer Haberler

Güneş enerjisinde yerli teknoloji kullanımı artacak

Güneş enerjisine dayalı mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları ihaleleri kapsamında kurulacak santrallerdeki modüllerde yerlilik oranının en az yüzde 70 olması gerekecek, modül üretiminde kullanılan güneş hücrelerinde de yerlilik şartı aranacak.
08.07.2020

Çiftçiye 'anızı yakma gübreye dönüştür' önerisi

Ziraat Mühendisi Fehmi Kiraz, özellikle buğday gibi hububat ürünlerinde hasat döneminin yaşanması nedeniyle çok görülen anız yakma vakalarına ilişkin değerlendirmede bulundu.
06.07.2020

Elektrikte yeşil tarife seçimi

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi artarken dileyen tüketiciler yenilenebilir elektrik tarifesine geçebilecek.
03.07.2020

İhracat rakamlarında artış

İhracat haziranda, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15.8, mayısa göre yüzde 35 artışla 13.5 milyar dolara yaklaştı. Otomotiv endüstrisi en fazla ihracat gerçekleştirilen sektör oldu.
03.07.2020
Aile Rehberi
Sırada >>
×
Sıradaki

Kıssadan Hisse

Aile Rehberi
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin