İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak04:30 Güneş06:07 Öğle13:14 İkindi17:02 Akşam20:09 Yatsı21:39
Hava - Açık 24°C Nem %60
Türkçe
26 Zilhicce 1441 15 Ağustos 2020 Cumartesi Saat: -
26 Zilhicce 1441
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
04:30 06:07 13:14 17:02 20:09 21:39
Menü

Teklif geçerse Büyükelçi dönecek!

22.12.2011    A+ | A-

Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcoğlu, Fransa'da parlamentosundaki Ermeni teklifi konusunda bu ülkedeki Türklerin her zamankinden daha fazla duyarlı olduğunu söyledi.

Fransa Meclisi, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan yasa teklifini yarın oyluyor. Teklifin yarın mecliste kabul edilmesi yasalaşması anlamına gelmiyor. Senatonun da meclisten geçen aynı metni oylayıp kabul etmesinin ve Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin bunu imzalayıp resmi gazetede yayınlanmasının ardından teklif yasa haline gelecek.

Yasa teklifinin kabul edilmesi halinde Türkiye, Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu'nu Ankara'ya geri çekecek. Fransa'nın da diplomatik teamül gereği, Ankara'daki Büyükelçisini Paris'e geri çağırması bekleniyor.

Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcoğlu, daha önce meclis ve senatoya gelen yasa tekliklerine atıfta bulunarak, ''2001 ve 2006'yi takiben ilişkilerimizde çok ciddi sıkıntılar yasadık. Bu defa böyle kötü macerayı tekrar yaşamak istemiyoruz'' dedi.

Burcuoğlu, Fransa meclisindeki yasa teklifinin geçmemesi için umudunu koruduğunu belirterek, ''Umarız aklıselim galip çıkar ve bu tür bir sıkıntıyı Fransa-Türkiye ilişkileri yaşamaz'' diye konuştu. Burcuoğlu, Fransa'daki Türk toplumunun bu konuda daha duyarlı olduğunu ifade ederek, ''Bu defa artık buradaki vatandaşlarımızın sabrı tükendi. Onlar da vaka içinde gayet kararlı bir duruşla bu tasarıya, bu teklife karşı görüşlerini de yerel yönetimlerden başlayarak merkezi yönetime kadar duyurmaya giriştiler. Bu bizi son derece memnun ediyor'' dedi.

 

600 bin Türk adına açıklama

Fransa'daki Türk dernekleri koordinasyon komitesi, meclis genel kurulunda yarın oylanacak yasa teklifinin milletvekilleri tarafından reddedilmesi için Le Figaro gazetesinde tam sayfa ilan yayımladı. ''Fransa milletvekillerine açık mektup'' başlığıyla kaleme alınan ilanda, Fransa'da 300'e yakın Türk derneğinin bulunduğu ve Türk vatandaşlarının bu ülkedeki sayasının 600 bini geçtiği hatırlatıldı.

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi, "Fransız hükümetinin yasa teklifinin onaylanmasını ertelemek için devreye girme niyetinde olmadığını" yazdı.

 

Türk dernekleri gösteri yapacak

Fransa'daki Türk dernekleri, yasa teklifine yönelik tepkilerini göstermek amacıyla meclis binası önünde bir gösteri düzenleyecek.

Fransa'daki Türk dernekleri koordinasyon komitesi, Paris dışından da çok sayıda Türk vatandaşının otobüslerle yarın başkente geleceğini duyurdu.

Teklifin kabul edilmesi halinde, bakan ve milletvekili ve diğer üst düzeyde bürokratların Fransa'ya yapacağı ziyaretlerin askıya alınması bekleniyor.

2001 yılında kabul edilen yasanın ardından Türkiye eski Paris Büyükelçisi Sönmez Köksal'ı Ankara'ya geri çekerken, Fransa'ya yapılan bütün resmi ve özel ziyaretler askıya alınmıştı.

Yasa teklifinin Fransa meclisinden kabul edilmesi, iki ülke arasında son yıllarda giderek artan ekonomik ilişkileri de olumsuz yönde etkilemesi bekleniyor.

Diğer Haberler

Asya'da muson yağmurları

Asya'da mevsimsel muson yağışları çok sayıda ülkede etkili olurken, binlerce insan yaşamını yitirdi, on binlercesi evlerini terk etmek zorunda kaldı.
14.08.2020

Endonezya'daki Sinabung Yanardağı hareketli

Endonezya'nın Sumatra Adası'ndaki Sinabung Yanardağı'nda patlamalar sürüyor. Son 3 günde ikinci kez yaşanan patlama sonrası bölgede alarm durumuna geçildi.
12.08.2020

Dünyada okullar nasıl açılacak?

Her ülke kendi vaka sayısı ve önlem paketine göre okulların açılma planını açıklıyor. Bazı ülkelerde okullarda eğitim tedbirler çerçevesinde başlatıldı.
11.08.2020

Virüs, dünyaya İtalya'dan mı yayıldı?

Dünyada 200'ün üzerinde ülkede ve bölgede görülen yeni tip koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana altı ay geçti ancak bilim dünyası virüsün kaynağını ve sıfırıncı hastayı araştırmaya devam ediyor.
04.08.2020
Hikmetli Sözler
Sırada >>
×
Sıradaki

Şemail-i Şerif

Hikmetli Sözler
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin