İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:39 Güneş05:35 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:44 Yatsı22:31
Hava - Az Bulutlu 27°C Nem %57
Türkçe
20 Zilka'de 1441 11 Temmuz 2020 Cumartesi Saat: -
Menü

AB, petrol ambargosunu geciktirmek istiyor

06.01.2012    A+ | A-
Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, İran'a petrol ambargosu uygulamasını geciktirmeyi değerlendiriyor. AB diplomatları, AB'ye üye bazı ülkelerin borç içindeki ekonomilerini korumak adına ambargonun geciktirilmesi için çaba göstermesi nedeniyle birliğin İran'dan ham petrol ithalatına ambargo koymasının birkaç ayı alabileceğine işaret ettiler.
AB başkentleri, batının, Tahran yönetimine nükleer programıyla ilgili baskıları artırma çabaları kapsamında İran petrolüne ambargo konulması için prensipte anlaşmışlardı. Ambargonun nasıl uygulanacağının ayrıntıları Brüksel'de ele alınıyor.
AB ülkelerinin mevcut bir ila 12 aylık petrol sözleşmeleriyle ilgili ''mühlet'' belirlenmesi önerisinde bulunduğunu belirten diplomatlar, petrol ihtiyacını dörtte birini İran'dan karşılayan Yunanistan'ın, ambargonun uzun süre geciktirilmesi için çabaladığını ifade ettiler.
Diplomatlara göre, İngiltere, Fransa, Hollanda ve Almanya ise ambargonun geciktirilmesi konusunda en fazla üç aylık bir süreden yana tavır koydular.
Petrolünün önemli kısmını İran'dan karşılayan bazı AB ülkeleri, Avro Bölgesi'nin borç kriziyle uğraştığı bir süreçte ambargonun yol açacağı ekonomik maliyetler konusunda endişelerini gündeme getiriyor.
Ağır borç yükü altındaki ülkelerden Yunanistan, petrolünün dörtte birini İran'dan satın alırken, İtalya petrol ithalatının yüzde 13'ünü ve İspanya yüzde 10'unu İran'dan karşılıyor.
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi İran, günlük 3,5 milyon varil petrol üretimiyle örgütün ikinci en büyük üreticisi konumunda bulunuyor.
AB ülkeleri, İran'dan günlük 450 bin varil ham petrol satın alıyor. Bu da AB'yi, Çin'den sonra İran'ın ikinci büyük pazarı yapıyor.
İran,günde 2,6 milyon varil ham petrol ihraç ediyor.
ABD ve AB ülkelerinin İran'a petrol ambargosu konulması girişimleri bu hafta uluslararası piyasalarda ham petrol fiyatlarının artmasına yol açtı.
HABER7
Diğer Haberler

Suudi Arabistan'da Hac hazırlıkları

Suudi Arabistan, salgın nedeniyle bu yıl sadece ülke içinde yaşayan ve farklı milletlerden oluşan sınırlı sayıda Müslüman ile gerçekleşecek olan hac ibadetinin özel sağlık uygulamalarını açıkladı.
07.07.2020

Cuma Sohbeti 'Paslanmış Kalpler Nasıl Temizlenir'

Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi'nin, "Kalbin Paslanması, Ölümü Düşünmek, Kuran-ı Kerim Okumak" konularındaki Cuma Sohbetinin metnini istifadenize sunuyoruz.
03.07.2020

8. Ufka Yolculuk sınav sonuçları açıklandı

Server Yaşam Vakfı tarafından düzenlenen Ufka Yolculuk 8. Bilgi ve Kültür Yarışması bu yıl online olarak gerçekleştirildi.21 Haziran'da yapılan sınavın sonuçları belli oldu.
01.07.2020

Cuma Sohbeti "Hac, Zilhicce ve İlim"

Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi'nin, "Hac, Zilhicce Ayının İlk 10 Günü, Kültürümüze Sahip Çıkmak ve İlim" konularındaki Cuma Sohbetinin metnini istifadenize sunuyoruz.
26.06.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Okudukça

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin